Bir Kahvenin 40 Yıl Hatırı Vardı
5 (3)

Bugünkü yazımda siz değerli okurlarımıza tarihten bu yana süre gelen kahve kültürümüzden bahsedeceğim. Hepimizin çokça duyduğu bir söz vardır. Bunu başlıktan da tahmin edeceğimiz üzere ‘‘ Bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır’’ sözüdür. Bir kahvenin nasıl 40 yıl hatırı olabiliyor. Hiç merak ettiniz mi. Bence araştıranlar olmuştur. Ama birde benim ağzımdan duymanızı istedim.

İstanbul Üsküdar’da o dönemlerde hem kahve yapan hem de insanlara sohbetiyle keyif veren bir kahveci dayı varmış. İnsanlar sağdan soldan, biri hanyadan biri Konya’dan kahve içmeye gelirlermiş. Bu kahveci dayının da o kadar güzel sohbeti varmış ki sohbeti ile herkesi mest edermiş insanların. Bu kahveci dayının yanına dertlerini anlatmak, gönüllerini ferahlatmak için gelirlermiş. Bir gün içeriye yeniçeri askeri girmiş ve herkese bir kahve söylemiş. Ama içlerinden birine kahve söylememiş, oda Rum bir gemi kaptanı imiş. Bizim kahveci dayı herkese kahvelerini vermiş. Sonra eline iki fincan kahve alıp o Rum kaptanın yanına oturmuş. Buna sinirlenen yeniçeri askeri niye ona da veriyorsun. Ben ona söylemedim demiş. Kahveci dayı da o senin ikramın değil benim ikramım demiş. Sonra bu olayın üzerinden 40 yıl geçmiş.

Bir isyan çıkmış, orada Rumlar ayaklanmış ve olacak ya bizim kahveci dayıyı da esir almışlar. O zamanlarda da esirler köle pazarında satılırmış. Bu bizim kahveci dayıya da yaşlı bir adam köle pazarından satın almış. Meraklı gözlerle giden bizim kahveci dayı adama dönmüş, demiş ki, ‘‘ben senin bir işine yaramam sen beni niye aldın ki demiş’’. Yaşlı Rum kahveciye dönerek sen bana 40 yıl önce kahve ikram etmiştin. Şimdi serbestsin demiş. İşte 40 yıl kahvenin hatırı buradan gelmektedir.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 3 Average: 5]