Bir Yaşam Biçimi : Fitness
5 (1)

Fitness sağlıkla iç içe olan bir ifadedir. Sağlıklı ve formda olmak için yapılan bu spor bir çok egzersize dayalı olan bir spordur.

Bir insanda bulunan steroid oranı oldukça azdır.Fitness bize steroid hormonu salgılamamızı sağlayarak diğer insanlardan daha farklı görünmemizi sağlar.Vicudumuzda var olan kas kütlelerini arttırmayı amaçlayan bu spor ülkemizde ve dünyada oldukça rağbet görmektedir.

Fitness egzersizleri nasıl yapılmalıdır?

Her amacın programı farklıdır.Örneğin göğüs bölgemize hacim kazandırmak istiyorsak  o gün göğüs programında ki hareketleri yapmamız gerekmektedir aynı günde hem göğüs hem de sırt bölümü çalışırsak iki bölgeyi de zorlayacağımızdan tek bölgenin gelişme süresi uzayacaktır bunun için tek günde tek bölge egzersiz yapmak uygundur.

 

Fitness programında bir standarttan bahsedilemez. Her yaşın, her vücut tipinin ve her hayat tarzının farklı olarak , uzmanlar aracılığıyla özel programlara uyulması gerekmektedir.

 

 

Faydaları nelerdir:

 Fitness bize vücudumuza bol bol endorfin, östrojen veya testesteron hormonu salgılamamızı sağlar. Bu bizi psikolojik olarak oldukça etki edecektir özellikle özgüven kaybı yaşayan birisiyseniz sizdeki etkilerini çok geçmeden anlayacaksınız. Metabolizmamızı hızlandırır bu bize yemek yeme konusunda olumlu etki edecektir özellikler de iştahsızlık problemi çekenler için. Uykumuzu düzenler. Psikolojik destek sağlayarak stresten de uzaklaşmamızı sağlar. Kalp ve damar sistemini güçlendirir. Uzun süreli bu spor yapanların kalp krizi geçirmesi oldukça düşüktür.

 

Fitness’a yeni başlayan biri iseniz adaptasyon sürecini geçmeden ağır programlardan ve ağır kaldırmadan kaçınmanız ve spor eğitmenizin size vereceği programdan çıkmamanız oldukça önemlidir. Aksi takdirde sakatlanmanıza yol açacak problemler ortaya çıkabilir. Bu spor sabır ile yapılan bir spordur meyvesini yemek istiyorsanız mutlaka sabırlı ve erdemli davranmanız gerekmektedir.

Fitness yapan sporcu  nasıl beslenmelidir?

Fitness yapan bir birey kendine uygun bir şekilde bir besin zinciri oluşturmalıdır. Eğer kilonuz ve boyunuz orantılı değilse (boy kütle endeksi) veya basit tabirle kilo almak istiyorsanız karbonhidratlı besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Boy ve kütleniz istediğiniz seviyede ise protein tüketimine özen göstermeliyiz. Özellikle kırmızı et veya tavuk eti protein açısından oldukça zengin ve besleyici besinlerdir.

 

 

 

 

 

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]