Çok Nankör Tanıdım Hiçbiri Kedi Değildi
0 (0)

Yazıma bir yerde okuduğum şu sözle giriş yapmak istiyorum.

“Kediyi beslerken ” kedicim büyüsünde mühendis, avukat, mimar, doktor olup yaşlılığımda bana baksın” zihniyetiyle büyütmezsiniz. Kediniz size çay yapamaz, çamaşırlarınızı da yıkayamaz. Sevgi bir şey beklenilmeden verilir. Kedinizde sevimliliğiyle sizi mutlu ederek nankör olmadığını kanıtlar.”

 

Evet, bu yazımızda biraz kedilerden ve nankör olup olmadıklarından bahsedelim. Çünkü bir kedi sever olarak o güzel hayvanların nankör diye adlandırılmaları oldukça can sıkıcı. Bu yargının nereden, kim tarafından çıktığı bilinmiyor ve hiçbir dayanağı da yok. Ama öyle bir yayılmış ki yazık kediler bu imajı hala temizleyememiş. Acaba bu yargı nereden geliyor? Köpeklerin sahiplerden hep ilgi beklerken kedilerin sadece canları istediklerinde sahiplerinin yanına gitmelerinden dolayı oluşan bir yargı. Kedilerin doğasında bu var ne yapalım yani? Kediler insanlardan her zaman ilgi beklemezler. Ama bu kediler nankördür işte demek değildir. Ama ne yazık ki birçok insan bunu böyle biliyor. O kadar çok kedi sahibi arkadaşım var ki hiçbirinden böyle bir şey duymadım.

Neyse ki bilim de bu konuda sessiz kalamamış ve bilimsel olarak kedilerin nankör olmadıkları kanıtlanmış. Benim gibi kedilerin bu kötü imajından rahatsız olan Oregon State Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı bu konuya el atmış. Çok sağ olun gerçekten. Araştırma için 23’ü ev, 22’si sokak kedisi olmak üzere 55 kedi üzerinde deney yapmışlar. Bu 55 kedinin her biri 2,5 saat kapalı bir hücrede tutuluyor. Yanlarına da ton balığı, tavuk, mama ve oyuncak konuluyor. Bu durumda kedilerin neye ilgi gösterdikleri ortaya çıkacaktı. 38 kedimiz araştırmaya istenilen yönde karşılık verdi. 38 kediden 19’u, etrafında bulunan hoşlanacağı şeyler yerine insanlarla ilgilenmeyi seçmişler. 14 kedi yemekle ilgilenince, insandan sonra en çok hoşlandıkları ve tercih ettikleri mama oldu. 4 kedimiz oyuncakları 1 kedimiz de kokuyu seçti. Bu araştırmaya bakılınca kedilerin en çok hoşlandıkları şeyin insanlarla vakit geçirmek olduğu tespit edilmiş oldu.

Ama tabii ki her insanın farklı özellikleri olabileceği ve bunu kabul ettiğimiz için her hayvanın da birbirinden farklı özellikleri vardır. Yani her kedi insanlardan hoşlanıyor ya da hepsi hoşlanmıyor diye bir şey yok. Ama kedilerin nankör olmadığı bilimsel olarak bile kanıtlanmışken biz neden hala bir şeylere etiket yapıştırmanın derdindeyiz değil mi? Bırakalım insanı da hayvanı da olduğu gibi kabul edelim. Belki böyle daha mutlu oluruz. Buradan kedi severlere selam olsun 🙂

” Ben bir kedilere fısıldayanım. Başka evlere gittiğimde kediler sahiplerinden daha çok beni severler.” Cory Monteith

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]