Dijitalleşen Zaman Diliminde Diziler, Filmler
5 (1)

Türk televizyonu uzun yıllar boyunca geniş kitlelere hitap etmeyi başarabilmiştir. Dijital yayın platformlarının giderek artması zorunlu bir değişimi beraberinde getirmiştir. Küresel anlamda dizi sürelerinin kısalması Türk dizi sektörünü de etkiledi. Televizyonlarda yayınlanmayan birçok yapım ‘ BluTV, Phutv ve Netfilix’te yayınlanma şansı yakaladı. İlk dönemlerde her ne kadar izleyiciler bu duruma dirense de özellikle gençlerin eğilimi kısa süreli ve reklamsız diziler seyretmek oldu.

Teknolojik gelişmeler değişen tüketim alışkanlıkları ve kitlesel dönüşüm… bu tüm saydıklarım televizyon dünyasının mutasyona uğraması zorunluluğunu oluşturan temel dinamikler arasında söylenilebilir. 2014 yılı  itibariyle gençlerin televizyon ekranlarından uzaklaştıklarını göstermektedir.

Bu noktada ilk örneklerimizi Amerika ‘da gördüğümüz dijital dizi ve film izleme platformları devreye giriyor.  Tüketim alışkanlıklarının değişmesi özelikle genç ve orta yaşlı kitlelerin hızlı ve pratik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olan Netfix, Hulu VE Amazon gibi dijital dizi ve film platformları doğdu.

Türkiye’de dizi sektörü de bu gelişmelerden geri kalmıyor. Diziler yıllardır Türk insanını televizyona kitlemeyi başarıyor. Tabi Netfilix gibi çevrimiçi hizmetlerin dizileri her yerde ulaiılabilir kılması da milletçe hayli hoşumuza gitmiş durumda.  Otobüste, öğle arasında, hatta yolda yürürken sevdiğimiz dizilerin yeni bölümlerini izler hale geldik. Durumun farkına varan Türk yayın grupları da yerli Netflix projelerini hayata geçirdiler. Bunlardan bazıları, BluTV adlı çevrimiçi dizi ve film izleme platformu 2017 yılında yayınlandığı ilk orijinal yapım olan Masum adlı diziyle büyük bir sükse yaptı.  Puhutv ise biraz daha farlı işliyor. Herhangi bir ücret talep etmeyen servis gelirini reklamdan sağlıyor.

Gördüğümüz üzere dijital platformlar televizyon dizilerini elimizden yavaş yavaş almakta.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]