DNS NEDİR?
0 (0)

DNS Ne Anlama Geliyor

DNS, ad sunucusu, alan adı sistemi sunucusu ve ad sunucusu dahil olmak üzere birçok adla gider. Hangi adın kullanıldığına bakılmaksızın, tümü alan adlarını alfabetik hale getirme sürecini açıklar. DNS ayrıca, istediğiniz web sitesinin tam IP’sini bulmak için milyonlarca IP adresinden oluşan ağda arama yapmak için kullanılan hiyerarşik sistemi ifade eder.

DNS Nasıl Çalışır?

İnternete bağlanan her şeyin-web siteleri, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları, Google Home, internet termostatları ve buzdolapları bir IP adresine sahiptir. Tam adıyla bir internet protokolü adresi, her bir dijital cihazı dünya çapında ağ üzerinden iletişim kurmak için tanımlayan benzersiz bir sayı dizisidir.

DNS sayesinde, IP adreslerinden oluşan bir adres defteri tutmaya gerek yoktur. Bir etki alanı adını her kullandığınızda, DNS hizmeti web sitesini bulur ve adı karşılık gelen IP adresine çevirir. Alfabetik alan adlarını hatırlamak IP adresi numaralarından daha kolaydır, bu nedenle bir web tarayıcısına www.studyinaksaray.com yazdığınızda, yalnızca URL’yi hatırlamanız gerekir.

  • IP adresleri, internette bir bilgisayarın bulunmasına ve bilgisayarlar arasında seyahat eden bilgilerin (web sitesi verileri, e-postalar vb.) Aktarılmasına yardımcı olur. Tarayıcınıza, tarayıcınıza ve bilgisayarınıza bir etki alanı adı, örneğin studyinaksaray.com yazdığınız anda, bunlardan birinin belleğinde etki alanlarıyla ilgili IP adresi olup olmadığını kontrol edin.
  • Eğer studyinaksaray.com bilgisayarınızın yerel belleğe (önbelleğe bellek) değil, buna alanı DNS veri tabanında olup olmadığını belirlemek için DNS sorguları internete dışarı arama genişletir. İlk DNS onu sunucusunda bulamazsa, doğru alan adı sunucusu bulunana kadar sonraki sunucuya gönderir. Örneğin, studyinaksaray.com için URL, studyinaksaray Web Services tarafından çalıştırılan sunucularla ilişkilidir. Alan adı sistemi, web tarayıcınıza studyinaksaray.com yazdığınızda studyinaksaray.com’un sunucularına erişmenizi sağlar .
  • DNS sunucusu studyinaksaray.com alan adını bulduğunda, sunucu alan adını ve IPS adresini, bilgisayarınıza geri gelene kadar satır boyunca talep eden DNS sunucusuna geri gönderir.
  • IP adresi bilgisayarınıza ulaştığında, tarayıcınız bunu internette bulur. Daha sonra, ilişkili dosyaları istemek için barındırılan alan adıyla iletişim kurar. Ana sunucu , web tarayıcınızda studyinaksaray.com’u görüntüleyen dosyaları döndürür .

DNS İşlemleri

DNS, aşağıdaki işlemleri gerçekleştiren bir istemci / sunucu ağ sistemini çalıştırır:

  • DNS sunucularına istek gönderir ve bu sunuculardan yanıt alır. Her istek, sunucudan döndürülen ilgili IP adresiyle sonuçlanan bir ad içerir. Bu, ileri DNS aramaları olarak bilinir.
  • İleriye doğru aramaların yanı sıra, DNS, ilişkili alan adını belirlemek için bir IP’yi sorgulayan geriye doğru aramalar talep edebilir.
  • E-posta göndermek için doğru sunucuları bulun.
Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]