Dünya sizin etrafınızda dönmüyor “sahne ışığı etkisi”
0 (0)

Hiç diğer insanların gözlerinin sizin üzerinizde olduğunu düşündüğünüz oldu mu? Ya da aklınızdan ne geçtiğini bildiklerini düşündüğünüz oldu mu? Bilmelisiniz ki kimse düşündüğünüz kadar size dikkat etmiyor. Gelin bu duruma sebep olan sahne ışığı etkisini beraber inceleyelim.

Sahne ışığı etkisi, sosyal psikologlar tarafından, başkalarının hakkımızda ne düşündüğünü abartmak zorunda olduğumuz eğilime atıfta bulunmak için kullanılan bir terimdir. Başka bir deyişle, hatalarımızı veya kusurlarımızı tüm dünyanın görmesi için her zaman üzerimizde bir sahne ışığı olduğunu düşünmeye eğilimliyiz.

Örneğin, geç uyanırsanız ve darmadağınık saçlarla iş yerine gidersiniz, herkesin bu durumunuzu fark ettiğini ve gizlice sizin hakkınızda kötü yorumlar yaptığına inanabilirsiniz. Hatta size acıdıklarına veya alay ettiklerine ikna olup iş arkadaşlarınıza kızabilir veya onlardan saklanmaya çalışabilirsiniz.

Bu etki aşırı öz-bilinçli olmanın yanı sıra, kişinin başkasının kendinden farklı düşündüğünü anlayamadığında gerçekleştiğine inanılıyor.

Tüm insanlar, özellikle de sosyal kaygısı olanlar, kendilerine, eylemlerine ve görünümlerine çok odaklanırlar ve herkesin de farkında olduğuna inanırlar. Sahne ışığı etkisinin farkında olmak, sosyal durumlarda sinirlilik veya utancı azaltmaya yardımcı olabilir.

Kimsenin size gerçekten dikkat etmediğini fark edebilirsiniz. Bu noktaya geldiğiniz zaman bu konuda çok fazla endişelenmeyi bırakacaksınız. Bununla birlikte, sosyal kaygıya sahip olanlar için, bu gerçeği tanımak ve sahne ışığı etkisine bağlı kaygının üstesinden gelmek çok daha zor olabilir.

Peki çözüm olarak ne yapabiliriz?

Dikkatinizi dışa doğru odaklayarak ve diğer insanların size tepkilerini görerek sahne ışığı etkisinin üstesinden gelebilirsiniz. Bu, hem endişenize odaklanmayı bırakmanıza hem de diğer insanların size ne kadar az dikkat ettiğini fark etmenize yardımcı olacaktır.

Her ne kadar herkes kendiniz hakkında ne düşündüğünüzü biliyor gibi görünse de, aslında hiç kimse zihninizi okuma yeteneğine sahip değildir. İnsanların gerçekten kendi durumlarında yakalandığını gördükten sonra, sahne ışığının size parlamadığını ve kusurlarınızı vurgulamadığını anlamak daha kolay olacaktır.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]