Dünyadan Uzaya Selam!
0 (0)

Uzay, Dünya ve diğer gök cisimleri arasında yer alan sonsuz boşluğa verilen isimdir. Uzayda 100 kilometre dışında başlayan içerisinde hissedilebilir oksijen bulunmayan alandır. Uzayın ortalama sıcaklığı yaklaşık olarak -270 derecedir. Uzayda bizim algıladığımız gibi bir zaman kavramı yoktur. Uzayla ilgili birçok teori, araştırma ve teknolojik gelişmeye rağmen bu sonsuz boşluğun tam sınırları bilinememektedir. Uzayda milyarlarca gök cismi ve yıldız sistemi olduğu tahmin edilmektedir. Uzayın % 4,6’sı atomlardan, %24’ü karanlık maddeden ve yaklaşık %72’si ise karanlık enerjiden oluşmaktadır.

Albert Einstein´a göre uzay; elastike bir dokuya sahiptir ve cisimlerin elastik yapıyı bükmelerinden ötürü yerçekimi vardır ve zaman kavramı yoktur. 2009 yılında ortaya atılan bir teoride ise, evren aslında sanılandan daha küçüktür ve daha az gökcismini içerir. Görünen milyarlarca gökcismi sadece birbirlerinin farklı zamanlarda görünen şeklidir.
İnsanlık gelişimiyle birlikte uzayı hep daha çok merak etmiş ve bir şekilde kendini uzaya çıkaracak hamleler yapmak istemiştir. Bu bağlamda insanoğlu özellikle 2. Dünya Savaşı´ndan sonra SSCB ve Amerika´nın uzay teknolojisindeki çekişmesine şahit olmuştur. Bu çekişme şüphesiz insanlık için faydalı olmuştur. Günümüzde gelişmiş devletler, devasa teleskoplar kurarak ve uzaya son teknoloji uydular göndererek uzayın daha derinlerine gitmeyi amaçlıyor ve uzayın sınırlarına ulaşmayı hedefliyor.

Sizce uzayda yaşam var mı?

Evet, uzayda yaşam vardır. Uzayda, uzaylılar yaşıyorlar. Şaka yaptım korkmayın. Uzaylılar diye bir şey yoktur. Uzayda gezegenler, yıldızlar, karadelikler ve bilmediğimiz daha birçok keşfedilmeyen oluşumlar yer almaktadır. Gezegenleri sıralarsak; Merkür, Venüs, Dünya, Mars (Merih), Jüpiter, Satürn (Zuhal), Uranüs, Neptün, Plüton şeklinde sıralamak mümkündür.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]