Dünyanın En Büyük 2. Kanyonu : Ihlara Vadisi
0 (0)

Ihlara Vadisi Nerede?

Ihlara vadisi, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Aksaray İli  Güzelyurt ilçesi sınırları içerisindedir. Tarihi kaynaklardaki adı “Peristremma” olarak geçmektedir.

 

 

 

Ihlara Vadisi Nasıl Oluştu?

Ihlara vadisi Hasandağı Volkanik Dağı’nın patlamasıyla birlikte, çöküntüye uğrayan alan üzerinde ilerleyen Melendiz Çayı’nın binlerce yıl aşındırmasıyla meydana gelmiştir.

Ihlara vadisi dünya genelindeki kanyonlara baktığımızda büyüklük olarak 2.sırada yer almaktadır.18 km. uzunluğunda, derinlik 150. Metre olup, 200 metre genişliğindedir. Tarihine bakıldığında milattan önceki tarihlere dayanmaktadır ve onlarca imparatorluğa ev sahipliği etmiştir.

Ihlara vadisini diğer kanyonlardan ayıran en önemli özelliklerinden birisi ortasından Melendiz Çayı’nın akmasıdır ve vadi içinde bulunan bir çok canlıya yaşam kaynağı olmaktadır .Melendiz Çayı Ihlara vadisi boyunca akmakta olup tuz gölüne kadar uzanan bir yol halindedir.

Ihlara vadisinin bir başka dikkat çeken özelliği ise muhteşem bir doğaya sahip olmasıdır.4 mevsim ziyaret edilen bu kanyon yoğun bir yeşilliği içinde barındırır. Vadinin tabanında, Ihlara vadisi İç Anadolu sınırları içerisinde olmasına rağmen Akdeniz iklimine yakın bir iklim görülebilmektedir. İç Anadolu’da yetiştirilemeyen başta Antep Fıstığı olmak üzere çok sayıda bitkinin bu vadide yetişmesi mümkündür.

Başta belirttiğim gibi asırlar boyu medeniyetlere ev sahipliği yapan bu vadide Hristiyanlık dinine mensup olanlara ait kiliseler bulunmaktadır. Eşine rastlanmayan bu kiliselerde bulunan oyma resimler günümüze kadar ulaşmış ve koruma altına alınmıştır.

Ihlara Vadisi 14 km uzunluğunda olup, trekking yapmak için oldukça uygun bir yerdir. Aynı zamanda sıcak hava balonlarına da binebilirsiniz. Bu sayede Ihlara vadisini havadan da gezip görme imkanına sahip olabilirsiniz. Ihlara vadisi, yıllık 400 Bin civarında yerli-yabancı turist çekmektedir ve bu sayının artacağı beyan edilmektedir.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]