E-SPOR
0 (0)

Artık hemen hemen hepimiz bilgisayarlarımızdan, telefonlarımızdan ve tabletlerimizden gerek yüksek kaliteli ve bir ana konuyu işleyen oyunlar olsun gerekse basit ve küçük bölüm geçme mantığına sahip olan oyunları oynuyoruz. Oyun oynama artık bir eğlence ve hobi olmaktan çıkıp spor dalına dönüştüğü günümüzde hayatımıza e-spor diye bir kavram girdi. İlk öncelikle atari salonlarında oynanan bir oyuna puan mantığı eklenmesi ile birlikte oyunlarda rekabet kavramı başladı o günden bugüne piyasaya çıkmış oyunların hemen hemen hepsinde puan ve rütbe kavramını görmekteyiz. Bununla birlikte oyunlarda strateji kavramını da görmekteyiz bu stratejiler rakibinize ve o anki oyun durumunuza bakıp buna göre hareket etmenizdir. Gün geçtikçe popülerleşen oyunlardaki rekabet olayı bir adım daha öteye geçerek profesyonel oyuncuların birbirine karşı rekabet ettiği ve bilgisayar, konsol, telefon gibi cihazlar üzerinden oynanan sporlar haline dönüştü günümüzde bireysel olarak değil de takım halindeki rekabetler için birçok takım oluşturuldu bu takımdaki oyuncular aynen bir futbol maçındaki gibi antrenmanlar yapıyorlar ve stratejilerini belirleyip rakiplerini alt etmeye çalışıyorlar günümüzde oldukça önem verilen e-spor için ülkemizde de takımlar oluşturuldu. E-spor oyunlarına örnek olarak cs-go ve lol verilebilir.

Counter Strike Global Offensive: Bence bu yazıyı okuyan herkes bu oyunu duymuştur. Ama duymayanlar için özet geçeyim. 2012 yılında piyasaya çıkan oyun 5’ er kişilik iki takımın birbirine karşı rekabet etmesine dayanmaktadır. Bir takım bomba kurmak ve bombayı korumakla yükümlüyken diğer takım da bombayı kurdurtmamak ve eğer kurulduysa da imha etmek ile yükümlüdür. 1 oyun toplamda 30 raunt oynanabilir ama 16 ya ulaşan ilk takım oyunu kazanır ya da 15’ e 15 berabere bitebilir. Bu oyunda yetenek strateji ve finansal hesaplama gerekir.

 

League of Legends: Bu oyun 2009 yılında riot games tarafından piyasaya sürüldü önceki oyundaki gibi bu oyunda 5’ er kişilik takımlarla oynanmaktadır. Bu oyunda farklı karakter seçebilmek mümkün her karakterin kendine özgün yetenekleri vardır amaç ise karşı takımın korumakla yükümlü olduğu yapıyı korumaktır ilk önce rakibinin yapısını yıkan takım oyunu kazanır. Bu oyunda da cs-go da olduğu gibi strateji, yetenek ve oyun içi finansal hesaplama önemlidir.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]