Egzersiz Bilimi
0 (0)

Fizik tedavi ya da İngilizce yaygın adıyla fizyoterapi, yaralanma, hastalık, travma ya da yaşlılık gibi nedenlerle eksilme gösteren fonksiyonel hareketleri geri kazandırma amaçlı yapılan; elektrik akımı, sıcak ya da soğuk uygulaması, egzersizler ya da çeşitli uygulamalarla hastaların tedavisine verilen isimdir. Fizyoterapi, Tıp Fakültesinden sonra fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanlık eğitimini almış olan hekimlerce (Fiziatrist) tanısı konmuş çok geniş hastalık durumlarını kapsar. Uzman hekim tarafından tanısı konmuş tedaviyi üniversitelerin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü lisans programlarından mezun sağlık çalışanları (fizyoterapist) planlar ve uygular. Bu konuyla ilgili Özel Yaşam Ağacı Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi’nde görev yapan Sayın Fizyoterapist Gülsün Karapınar ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Fizyoterapistliği, hastalıklı ve sağlıklı bireylerin mevcut durumlarına yönelik bir hareket ve egzersiz bilimi olarak tanımlayan Gülsün Karapınar aynı zamanda bu mesleğin kendisi için çok kutsal olduğunu belirtti.Mesleğini seçmesinin temel nedeni olarak, babaannesinin geçirmiş olduğu felç ve sonrasında ki fizik tedavi sürecinde, hastanede karşılaşmış olduğu yaşlı insanlara olan ilgi ve alakanın mesleğinin şekillenmesine sebebiyet verdiğini söyleyerek, “Zaten hep sağlıkçı olmak istemiştim, fizyoterapistliği şekillendiren orada ki hastane sürecimiz oldu. Üniversite tercih dönemimdi ne yapsam diye düşünürken mesleğimi bu şekilde seçmiş oldum.” dedi.

Karapınar, son 3 yıldır bu Rehabilitasyon Merkezi’nde çalıştığını, öncesinde ise daha çok hastane ve tıp merkezlerinde görev yaptığını söyledi, rehabilitasyon merkezlerinde ki engellilik seviyesi diğerlerine oranla arttığı için başlarda adapte olmakta zorlandığını da ekledi.

Rehabilite edici sağlık hizmetleri kapsamında, fizyoterapi tedavisi için merkeze gelen öğrenciler bireysel olarak seanslara alınıp koruyucu ve tedavi edici çabalara karşın gelişen kalıcı bozukluklar ve engelliliğin etkilerini en aza indirmek, kişilerin başkalarına bağımlı olmadan yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen sürece dahil olabilmekteler.

Sağlık İçin Ne Kadar Önemlidir?

İnsan vücudunda zaman içerisinde bazı fiziksel kabiliyetler ve kapasiteleri birçok nedenden dolayı veya doğuştan ya da daha sonradan ortadan kalkabilir. Bazen de azalabiliyor. Bu durum karşısında fizyoterapistlerin önemi ortaya çıkıyor. Bu kişiler insan vücudunun her türlü fiziksel kapasitesini birçok farklı yöntemle artırmaya destek olmak, hayat kalitesini yükseltmek için uğraşan kişilerdir. Amaç ise hastayı eski yaşam kalitesine döndürebilmek ve sağlıklarına kavuşturmaktır. Fizik tedavi ve fizyoterapist ilişkisinde en önemli nokta fizik tedavisini en iyi şekilde uygulayan kişilerin fizyoterapistler olmasıdır. İnsanların vücutları hastalık, yaralanma, doğuştan gelen problemler, hareket sisteminde bozukluklar, ağrı ve fonksiyon bozuklukları gibi birçok rahatsızlıklara maruz kalabilir. Fizyoterapist olan sağlık personeli ise birçok farklı yöntem içinden hastaya en uygun gelecek yöntemi belirleyerek hastanın tedavisi için yardımcı olur.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]