Endonezya – Ma Nene
5 (1)

 

      Endonezya’nın Sulawesi Adasında Tana Toraja bölgesinde bulunan halk, her üç yılda bir Ma’nene adı verilen bir festival düzenliyorlar. Fakat festival bizim bildiğimiz festivallerden değil. Bu gelenek birkaç yüzyıldır devam ediyor.

Festivalin amacı ölülerine olan saygılarını göstermek için her üç yılda bir onları mezardan çıkarıp, en güzel elbiselerini giydiriyor, temizliyor, yıkıyor ve hayattayken kullandıkları aksesuarları takıyorlar. Bu şekilde ölen kişiler bozulmaması için bir çeşit mumyalanma işlemi görüyorlar.

Eğer ki ceset bozulmamış ve ayakta duracak kadar sağlam ise mutlaka onları ayakta sabitleyip fotoğrafta çektiriyorlar. Ayağa kalkamayacak olanları ise yine tabutundan çıkarıp temizleyip giydirip tekrar tabutuna koyuyor ve orada sergiliyorlar.

Toraja halkı ölümün bir son olmadığını düşünüyor hatta ölünce başka bir boyuta geçtiklerine inanıyorlar. Bu yüzden onlar için cenaze törenleri çok önemli. Hatta varığını yoğunu cenaze törenleri için kullanan insanlar var. Aynı zamanda bunun için ise yıllarca para biriktiriyorlar.

Ölen kişi mumyalanmış bir şekilde evde bekletiliyor. Her gün yemeği ve sigarası ikram ediliyor.

Biriktirilen paralar ise cenaze törenlerinde kesilecek olan domuz ve bufalolar için. Ne kadar çok domuz ve bufalo kesilirse ölen kişi o kadar rahat bir şekilde cennet yolunu bulacağına inanılıyor.

Ağıt yakılırken ise her mahalle kendine özgü olan geleneksel kıyafetlerini giyiyor ve cenaze evine doğru yürüyorlar.

Son olarak ise, dişi çıkmamış bebekler ağaca gömülüyor. Diğer kişiler de kayalıklara gömülüyor. Kayaların önünde ise ölen kişinin fotoğrafına bakılarak yontulmuş taotao heykelleri bulunmakta.

Endonezya çoğunlukla müslüman bir ülke olmasına rağmen Toraja halkı çoğunlukla Hristiyandır.

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]