Engel
0 (0)

Engeller her zaman vardır. Hayatımızın her döneminde engellerle karşılaşırız. Bu engeller cinsiyetimiz, dinimiz, dilimiz, ırkımız, düşüncelerimiz veya görünüşümüz yüzünden başımıza gelebilir. Hayat zordur. Bu engeller ise aşmamız için karşımıza çıkar. Sınıf arkadaşımızın saçımızı çekmesi ve bunu öğretmenimize ispat etmeye çalışmak bir engeldir. Küçük yaşlarda engeller bizi bu kadar zorlamaz. Belki etrafımıza belli etmeyiz bu sorunları ve çocuk aklımızla kendimiz çözmeye çalışırız.

Büyüdükçe kafaya taktığımız olaylar da büyür ve bizi hem psikolojik hem de fiziksel olarak yıpratır. Aslında küçük gözüken olaylar üst üste geldiğinde baş dönmesi, mide bulanması, baş ağrısı gibi hastalıklarla da uğraşırız. Engellerin bir tanesini atlattınız mı? Tebrikler. Sırada bir dağ yığını var. Bu engeller çocukluktaki gibi de değildir, daha ağırdır.

Bazen boş bir yorgunluk, bazen gereksiz bir sinir bazen de nedensizce mutlu hissederiz. Bunun nedeninin engelleri arkada bırakma şeklimiz olduğunu düşünüyorum. Unutmak için, yok sayabilmek için duygularımızı yoğun bir şekilde yaşamamız gerekebiliyor. Eğer sakince yaşarsak bunu atlatamayabilirizEn yakın arkadaşını artık o çocuğa aşık olmadığını anlatmak da bir engeldir, evde anne babanla kavga etmek de. Kişiden kişiye göre yoğunluk gösteren ve bazen taşıyamayacağımızı düşündüğümüz yüklerimiz olur.

Bazen vazgeçmek her şeyi atlatmaya yardımcı olur. Her engeli vazgeçerek atlatamayız tabi ki. Çoğunu çözmek zorunda kalırız. Zorunda bırakılırız. Daha fazla sorumluluk, daha fazla sinir stres sahibi bireyler oluruz. Hiç sorun değil. Bir engel daha aştık mı sorunlar bitecekmiş gibi hissetme zevki bunlara değer sanırım. Belki bir gün tüm bu sorunlar artık sorun olmaktan çıkar umarım.

Hiçbir şey kendimizden daha değerli değil. Kendimize bu kötülüğü yapmak beynimizi ve vücudumuzu yormaktan başka bir şey değildir. İnsanların bize koyduğu engeller bir şekilde aşılabilir. Kişi gerçekten istediği takdirde diğer insanları unutabilir. Asıl engel kişinin kendi içindedir. Kendi kendini aşmak çok zordur. İç sesimiz susmadığı takdirde hiçbir şeyi atlatamayız.

İnsan önce kendi içindeki engeli aşmalıdır. Her şey gelip geçer, insan kendini sevmelidir. Kendine değer vermelidir. Kendine değer verince sorunlar çözülür.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]