Eskişehir Odunpazarı Evlerine Bir Bilet
0 (0)

Eskişehirde yer alan Odunpazarı evleri şehrin ‘Dünya Kültür Mirası’na eklediği en önemli eserler arasında yer alıyor. Osmanlı ve Türkmen evlerinin hüküm sürdüğü sokaklarda eski zamana yolculuğa çıkalım… Odunpazarı Evleri Eskişehir’i gezip görülmek istenilen turistik yerlerinden biridir.

Odunpazarı’n da yer alan, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in, Eskişehir’e kazandırdığı ve dünyanın pek çok ülkesinde bulunan “Madam Tussaud” Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneği olan ‘Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ 19 Mayıs 2013’inde açılmıştır ve günümüzde de hizmet vermektedir.  Tarihi ve modern çizgileri ile gezilip görülmesi gereken yerlerin başını çekiyor. Müze geliri ise kız çocukları ile engelli çocukların eğitimi için kullanılıyor. Müze girişinde sizi Osmanlı sultanlarıyla Hürrem Sultan karşılıyor. İlerledikçe Atamızın değişik balmumu heykellerini görebiliyoruz. Az ötede Adile Naşit hababam sınıfını derse çağırıyor…

 

Odunpazarı sokaklarına geldiğimizde ise bütün sokaklar restore edilmiş tarihi evlerle dolu. Sokakları gezerken hem içiniz açılıyor hem de Eskişehir’in sıcak insanları ile yüreğiniz ısınıyor. Eskişehir’e ilk yerleşen insanlar yerleşkelerini belirlerken farklı bir teknik kullanmıştır. Önce Odunpazarı ve Porsuk çayının kenarına ciğer asmışlar sonrasında ise hangisinin geç bozulduğunu incelemişler. Nerede geç bozuluyor ise oraya yerleşirlermiş. Odunpazarı’nda geç bozulan ciğer sayesinde şehri buraya kurmuşlardır. Bir turist olarak Odunpazarını gezerken bir esnaftan bu hikayeyi daha ayrıntılı dinleyebilirsiniz. Günümüzde Odunpazarı Evleri’nde yaşayanların yanı sıra birçok alternatif şekilde dizayn edilmiş: müze, butik otel ve restorana da rastlamanız mümkün.  Genellikle birçoğu kafe olarak kullanılıyor. Eğer isterseniz bunlardan birine girip bir şeyler içip yiyebilirsiniz. Evlerin içini görüp yaşayabilirsiniz. Odunpazarı Evleri’nden biraz yürüyerek Eskişehir’in günbatımını kuş bakışı şeklinde tüm şehir ayaklarınızın altındaymış gibi hissedeceğiniz bir parkta mevcut. Odunpazarı hakkında konuşuruz de yemekleri hakkında konuşmaz mıyız?

Eskişehir’in yöresel lezzetlerinden olan ‘Çi börek’ pahalı değil ve oldukça lezzetlidir. Pahalı olmadığı konusunda vurgu yapıyorum çünkü diğer aktivitelere de bütçe ayırabilirsiniz. Odunpazarı’nın eski sokaklarını ve rengarenk boyanmış restore edilmiş evlerini gezerken, nefis çi böreklerini yiyerek bir taraftan da özgün eserler alıp evinize eliniz kolunuz dolu dönebilirsiniz. Osmanlı örneklerini yaşatan Eskişehir Odunpazar evleri, kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli bitişik düzenli, cumbalı evleri ile örf, adet ve geleneklerini koruyarak bir bütün olarak günümüze kadar gelmiştir. Tarihe yolculuk yapmak isterseniz aklınızın bir kenarında Odunpazarı evleri mutlaka yer edinmeli.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]