ETKİLİ BLOG YAZMA
0 (0)

Blog yazarken dikkat edilmesi gerekenler:

Başlık:

blog yazarken dikkat etmeniz gereken hususların belki de en önemlisi başlıktır. Çünkü okurun dikkat edeceği hatta okuyacağı ilk şey bloğunuzun başlığı olacaktır o yüzden başlığınız, hem içerikle ilgili olmalı hem de ilgi çekici olmalıdır.

Paragraf:

Yazdığınız başlık ile okuru etkilemeyi başardınız diyelim. Şimdi okuru yazınızda tutmaya geldi. Bunu da ilk paragrafınızla yapacaksınız. İlk paragraf oldukça kısa ve ana konuyu özetleyecek şekilde olmalı.

Görsel:

Görsel, bloğun adeta vazgeçilmezidir. Başlığınız nasıl ziyaretçinin okuduğu ilk şey ise, görselde göreceği ilk şeydir. O yüzden görsel seçimi önemlidir. Özellikle kendinize ait görsel seçmenizi öneririm. Başkasına ait görsel kullanırken görselin yasal hakkını bilmeniz gerekir. Yazı içinde yazıyı destekleyen görseller kullanmak da kullanıcının o yazıya iyice odaklanmasını sağlar.

 

Yazı Uzunluğu:

Yazınızda kullandığınız kelimelerin sayısı da oldukça önemlidir. İdeal kelime sayısı hakkında herkes farklı  bir şey söylüyor olsa bile yapılan istatistiklere göre ideal kelime sayısı 500 ila 800 arasındadır. Ama 400 kelimelik bir bloğun başarısız olduğu anlamına gelmiyor. bunlar sadece tahmini hesaplar. Aksi taktirde yazının çok uzun olması okuyucuyu  sıkar.

Yazı içi yönlendirmeler:

Yazı içinde çeşitli yönlendirmeler yaparak ziyaretçilerinizin yazıya tam hakim olmasını sağlayabilirsiniz. Bu soru sormak olur, farklı bir yazı olabilir, yani konudan çok kopmamak kaydıyla istediğinizi koyabilirsiniz.

Kaynaklar:

Çoğu yerde yapılan yapılan en büyük hatalardan birisi yazı içerisinde kullanılan kaynağın belirtilmemesidir. Bu ahlaken de uygun değildir. Emek hırsızlığıdır.

Bu yazımda etkili blog yazmak için gerekli olan şeyleri anlattım ama iyi bir yazının en önemli unsuru yazarın kullandığı dilin etkileyiciliğidir.

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]