Felaketler Yılı 2020!
0 (0)

Her yeni yıla biraz umut besleyerek girmiyor muyuz? Yeni beklentiler, atılımlar ve sanki hep çok mutlu olacakmış gibi hissediyoruz. Yapı meselesi olabilir, hiç kötüyü düşünmüyor ya da düşünmek istemiyoruz. Daha başımıza ne gelebilir? Hayat beni daha ne kadar şaşırtabilirsin? Sorulanın cevabını 2020 yılı bizlere uygulamalı olarak gösterdi. Orman yangınlarından, dünyayı etkisi altına alan pandemisine kadar hepsini yaşadık. Gelin biraz yakın belleğimizde gezintiye çıkalım.

 

Avustralya orman yangınlarında 28 insan ve yaklaşık 1.25 milyar hayvan öldü. Akıllarda kalan en hüzünlü fotoğraf kareleri gözlerinizde canlanmıştır. Yanan kangurular ve daha niceleri… En çok içimi parçalayan fotoğraf ise yavru bir kualoların itfaiye görevlerine sıkı sıkıya sarılmasıydı.

 

 

 

ABD, İranlı General Kasım Süleymani’yi öldürdü. Suikast ile öldürülen Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, teknolojinin son yeniliklerinden olan insansız hava aracı ile can verdi. Cenaze sırasında 50’den fazla insan da can verdi. Yılın ilk savaş tehdidi olarak ifade edebiliriz. İran’da Kasın Süleymani’nin ölümü sonrası 3 gün yas ilan edildi ve aynı karşı hamleyi de İran, ABD için uyguladı.

İran, Ukrayna Havayolları’na ait bir yolcu uçağını düşürdü ve bunun sonucunda 176 kişi öldü ve sağ kurtulan olmadı.

 

Elazığ Depremi (24 Ocak 2020) 6.5 büyüklüğünde oldu. Elazığ ve Malatya olmak üzere tüm Doğu Anadolu bölgesini etkiledi. 41 kişi hayatını kaybetti ve 1466 kişi yaralandı.

 

Basketbolcu Kobe Bryant ve 13 yaşındaki kızı helikopter kazasında hayatını kaybetti. Helikopterde Kobe Bryant’ın dışında 8 kişi daha bulunuyordu ve maalesef hiçbiri hayata tutunamadı.

Felaketlerin tabiri yerinde ise en babası ise Coronavirüs oldu. Gerek dünyanın ve insanların ilk kez karşılaşmış olması gerek ise tam bir felaket olması ve çok sayıda can alması tüm ülkeleri kırmızı alarma geçirdi. Hala savaşmaya devam ediyoruz. Umarım bir an önce eski yaşantımıza jet hızıyla geçiş yapabiliriz.

 

 

 

 

ABD’de yaşayan George Floyd isimli siyahi vatandaş, polisin aşırı sert müdahalesi yüzünden hayatını kaybetti. Aşırı ırkçılık sonucu hayatını kaybetti. 2020 yılı boyunca bu ifadenin tıpa tıp aynısı olmasa da başka türevleri ile karşılaştık. Peygamber efendimiz Hz. Muhammet ırkçılık hakkında şöyle diyor: “Kim ki, asabiyet (ırkçılık) iddiasında bulunursa bizden değildir, ırkçılık uğrunda savaşan bizden değildir ve ırkçılık uğrunda ölen bizden değildir.”

 

 

Belki de en yürek yakan olaylardan biridir bilinmez… Hiçbir Türkün şehit haberi görüp de üzülmediğine, içinin kan ağlamadığına şahit olmadım.  İdlip’teki saldırıda 8 şehit verdik. 3’ü sivil, 5’i asker 8 kişi şehit oldu. Ölümlerin ardı arkası kesilir mi hiç… Endonezya’da gerçekleşen sel sonucunda 53 kişi öldü. 5 Şubat’ta Van’da çığ düştü. Kurtarma çalışmaları sırasında ikinci bir çığ düştü. Çığda 11 asker, 9 korucu, 2 itfaiye erinin aralarında bulunduğu 41 kişi hayatını kaybetti. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda uçak pistten çıktı ve içinde 177 yolcunun ve 6 mürettebatın bulunduğu uçak üçe bölündü. 180 kişinin yaralandığı kazada 3 kişi hayatını kaybetti. Ölüm, ölüm ve yine ölüm. 27 Şubat’ta İdlip’te 34 askerimiz şehit düştü. Kayıplar canımızı az sıkmış gibi üzerine bir de Çekirge istilası başladı. 22 Mayıs tarihinde Pakistan’da yaşanan uçak kazasında 97 kişi öldü. Bingöl Karlıova depreminde 1 kişi hayatını kaybetti. Bursa’da yaşanan selde 5 kişi öldü. Sakarya’daki havai fişek fabrikasında patlama oldu. Beyrut Limanı’nda patlama meydana geldi. Giresun’da yaşanan sel felaketi yürekleri burktu. ‘ateşin çocukları inisiyatifi” adlı örgüt tarafından çıkarıldığı iddia edilen yangın Hatay’da meydana geldi. İzmir’de 6,9 büyüklüğünde deprem oldu. Tüm Türkiye göçük altında kalan vatandaşların hayatlarını kurtarmak için kendi hayatlarını feda etti. Yani pragmanı ile içeriği örtüşmeyen bir film gibiydi. Tüm dünya ve ülkemiz için 2021 yılının sağlık, huzur ve 2020 yılına benzemeyen bir yıl olmasını diliyorum.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]