Fırtına Vadisi
5 (1)

Rize’nin en ünlü akarsuyu olan Fırtına Vadisi, Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesiyle oluşmuştur. Rize’nin Ardeşen ve Çamlıhemşin ilçelerinin sınırları içerisinde yer alan Fırtına Vadisi, Rafting meraklıları için önemli bir bölgedir. Bütün yıl boyunca akarsu sporları için uygun parkur teşkil etmektedir.

Fırtına Vadisi dere boyunca birçok tarihi köprülere ve konaklayabileceğiniz otellere de sahip. Hırçınlığıyla meşhur olan dere, birçok Karadenizlinin anılılarında iyi veya kötü izler bırakmıştır. Kimisi o hırçın dere kenarında sevdalığını yaşarken kimisi o hırçın dere kenarında sevdiğini kaybetmiştir. Kimisi Fırtına Deresini şarkısına alet ederek sevdasını anlatır. Kimisi Fırtına Deresini ağıtına alet ederek acısını anlatır.  Hırçın diyorum ya hani gelişi güzel söylenmiş bir kelime değil. Yamaçlardan gelen suların birleşmesi ve mevsim ne olursa olsun yağan yağmurun etkisiyle müthiş hırçın bir dere haline gelmektedir. O şiddetli akan dereye bir de dumanlı dağlar ile karabulutlar eşlik eder. O kadar soğuktur ki kemikleri buz tutar dereye girenin. Gerçi dereye pek girmenizi önermem. Hani Fırtına Deresi kiminin kötü anılarında yer alır dedim ya o kadar hırçın ki alır götürür seni. Ondan sonra sana da Fırtına Deresi’nin de adı geçtiği bir ağıt yakarlar. En iyisi dere kenarında oturup o hırçın dereyi gün batımına kadar izlemek. Veya 150 senelik tarihe şahitlik eden kemerli köprülerin üstünden dereye bakmak.

Tulum sesi eşliğinde dere kenarında geçirilen vakti hiçbir şeye değişmezsiniz. Derede yakaladığınız kırmızı pullu has alabalıklar ile yaptığınız mangalı da unutamazsınız. Kısacası Fırtına Deresi ile tanışmanız hayatınızın dönüm noktası olabilir. Çok farklıdır Fırtına Deresi insanı kendisine öyle bir bağlar ki kötü anıların olsa bile vazgeçemezsin. Eğer bir gün Rize’ye yolunuz düşerse Fırtına Deresi’ne uğramayı unutmayın. Umarım bol bol güzel anılar biriktirirsiniz.

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]