Gizli Özellik Aktivasyonu Nedir ?
0 (0)

Merhabalar, ben 3 yıl önce hobi olarak başladığım bir işimden size bahsetmek istiyorum. Sene 2017, aylardan ekim ayı kurban bayramı arefesinde instagramda gezinirken denk gelmiş olan bir hobi.. O zamanlar aynı zamanda bir ek iş arıyordum şans eseri bu işe rastladım. Hobi olarak başladığım bu meslek ilerleyen zamanlarda bir ticari kaynağa dönüştü. Sizlere şuan yapmış olduğum işimi tanıtmak istiyorum. Gizli özellik aktivasyonu nedir ?

Fabrikada üretilen araçlar farklı paketler halinde üretilerek insanların kullanımına sürülüyor. Bu paketlerin özellik ve opsiyonları araca entegre ediliyor. Yapılan bu farklılıklar ile fiyatlar belirleniyor.
Bir örnek verecek olursam Volkswagen markasının Passat modelinde hız sabitleyici tuşu her paketinde sunulmamaktadır. Hız sabitleyici sahip otomobillerde aracınızın hızını istediğiniz gibi sabitleyip keyifli sürüş yapabiliyorsunuz. .Ancak bu donanıma sahip olmayan araçların fiyatı  bu donanıma sahip araçlara oranla daha düşük satışa sunulmaktadır.Konunun başlığı olan gizli özellik nedir sorusu ise bu kısımda devreye girerek yapılan kodlamalar ile araçta olan bu özellikler gün yüzüne çıkmaktadır.

Kadran selamlama

Ek yakıt

Kronometre

ESC Spor + ESC Kapalı kodlaması (Cupra özelliği)

DWA onayı , Kilitleyip açarken korna ile onay sesi (İstenildiği zaman açılıp kapatılabilir)

Alarm kodlaması

Teyp açılış logosu kodlama. ( FR-Cupra-Ecomotive, R, R line )

Sellektörde sis farlarının yanması veya sönmesi

Dönüşe duyarlı sis farları

Gündüz farlarını menüden açıp kapatabilme

Ters Faz Stop

Sürüş Eğitim Modu

Klimanın auto modda dönüş hızını görebilme

Konfor sinyal sayısı artırma

Coming home leaving home

Emniyet Kemeri İptali

Geri viteste sağ ayna inmeyen modellerde sağ aynanın inmesini kodlama

Büyük ekran teyplerde karbonfiber teyp teması

Amerikan Park

Offroad Menüsü

320 Kadran

320 Kadran R logosu

Audi Kadran S , RS LOGOSU.

Polo – İbiza Ayna Amerikan Parkı :

 

Bu gibi çeşitli birçok özellik gizli özellik olarak hayata geçmiş ve bu işlemler paketinin dışındaki araçlara uygulanarak aktifleştirilmektedir.
Örnek verdiğim bu özellikler genel araçları kapsayarak yazılmış olup her araç için geçerli olmayabilir.

Bir başka konu olan ve bu konu hakkında araştırma yapan insanların aklına gelebilecek önemli sorulardan biri  ise araçta var olan özellikler üretim aşamasında neden açılmıyor?
Bunlardan ilki herkesin düşüneceği gibi ticari sebepler olsa da bunun ile sınırlı kalmıyor.
Emniyet kemer ikazı kapatma, fren pedaline basmadan araç çalıştırma gibi bazı güvenlik problemlerine yol açacak özellikler , araçların üretim aşamasında insanların güvenle araç kullanmalarını amaçladıkları için aktif hale getirilmemektedir. Bu marka değeri içinde önemli bir unsurdur.

Peki  diğer bir merak konusu olan kısım, yapılan bu işlemlerin araçlara bir zararı var mı? Sorusunu akla getiriyor.
Yapılan bu işlemler araçların elektronik veya mekanik aksamlarına zarar vermeyeceğinden ötürü gönül rahatlığı ile uygulanmaktadır.

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]