Güç: Motivasyon
0 (0)

Motive olmaya kimin  ihtiyacı yok ki? Ne iş yaparsak yapalım, o işe başlamadan önceki motive oluşumumuz, işi yaparken ki arzumuzu üst seviyeye taşıyacaktır.

Bir sınava hazırlanıyoruz diyelim; kazanacağımız bölümün, okulun, başarının hedefini belirlemezsek orada ki motivasyonumuz düşük olacaktır. Ama en iyisi olmak için her zaman moral motivasyonumuzu yüksek tutup hedeflerimizi de yüksek tutmak zorundayız.

Bizi ne motive eder? Bu soru bizim ne işle uğraşacağımıza bağlı olarak değişecektir. Örneğin vücut geliştirmek istiyoruz, burada dinlediğimiz müziğin önemi oldukça büyüktür. Diğer yandan zamanla gelişen vücudumuz motivasyon anlamında bizi daha ileriye taşıyacaktır. Bir sınavdan yüksek not mu almak istiyoruz? O zaman geçmişimizde yaptığımız hatalardan ders çıkarıp sıkıca ders çalışmamız gerekmekte. Bir iş yeri mi açmak istiyoruz? Burada ki motivasyon kaynağımız ise başarılı iş yeri sahiplerini örnek almaktır, o yaptıysa neden bizde yapamayalım ki?

Başarıya ulaşmak için gitmemiz gereken yolda bize sırt çevirenler olacaktır. Bizim başarılı olmamızı istemeyecek ‘dostlarımız’ olacaktır ki bu da bana göre bir motive kaynağıdır. Dostumuz dediğimiz insan eğer bizim başarılı olmamızı istemiyorsa demek ki doğru yoldayız demektir. Ama daha önce bizim denemekte olduğumuz yolu deneyip olup ta kötü sonuçlar alan dostlarımızı istisnai olarak sayıyorum.

Varmaya çalıştığım nokta şu ki;  Motive olmuş bir zihin bizi başarıya ulaştıracak en önemli etkendir. Motivasyon kaynağımız sadece kendimiz miyiz peki? Tabiki de hayır. Çevremizde ki dostlarımız bizi motivasyon anlamında iyi veya kötü etkileyebilir .Ancak ve ancak başarıya aç olan insanlar bizi kötü motive insanların dedikleriyle motive olabilirler bu da işin gerçeğidir.,

Bir işi hakkıyla, yapmak istiyorsak , o işten en iyi sonucu almak istiyorsak motive bu yolda bize eşlik etmek zorundadır..

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]