Hayat damarlarımızdan birisi koptu mu?
4.7 (6)

Başlıkta her ne kadar Atatürk’ün o meşhur sözüne atıf yapmışsam da, Asghar Farhadi’nin bir aforizmasından yola çıkarak bu yazıyı kaleme aldım. Değinmek istediğim konuyla ilgili o kadar fazla söz söylenmiş ki, tüm büyük ustalar bu sosyolojik tehlikeyi sezmişler. Son yıllarda daha da korkusuna düştüğüm bu tehlike; sanatın ve sanatçının değersizleştirilmesi.

Asghar Farhadi Oscar Ödülünü Alırken
Asghar Farhadi Oscar Ödülünü Alırken

Oscar, Altın Küre, 84. ve 89. Akademi Ödülleri yabancı dilde en iyi film ve Time Dergisi tarafından en etkili 100 insandan birisi(2012) Bu gurur duyulası kariyer, İranlı senarist ve yönetmen Asghar Farhadi’ye ait. Başarılı sanatçının yazıma ilham olan sözleri ise şöyle;

Batı’da sanatçı kendini göstermeye, Doğu’da sanatçı kaybolmaya çalışır.

Sanat, insanlığın varoluş sürecinden bu yana hayatın anlamlandırılmasında büyük görev almıştır. Sanatçılar emek verdikleri eserleriyle sadece kendi hayatlarına değil, bir parçası oldukları toplumun hayatına paha biçilemez değerler katmışlardır. Nasıl ki adalet, eşitlik, yönetim ve benzeri kavramlar sosyolojinin temel taşları ise, sanat da bu taşlardan birisidir. Bu taşın farkında olan isimlerin sanatı ve sanatçıyı koruduğu, el üstünde tuttuğu gibi, bu kutbun karşısında da yer alanlar olmuştur. Bu isimler kimi zaman sanatın önüne taşlar koymuş, kimi zaman daha da ileriye giderek topluma sanatı kötüleyen vaazlar vermiştir.

 

Sanatın değersizleştirilmesi, üzülerek söylüyorum ki ülkemizde de farkında olunmayan büyük tehlikelerden birisi. Yeni medyanın yaygınlaşmadığı yıllarda, evlerimizin vazgeçilmezi olan televizyon dizilerinden bir çoğu bu yangına büyük odunlar attı. Sözüm ona yaratılan sanatçı karakterlerine, komik ve alay edilesi roller yüklenerek sanatçı için hoş olmayan bir imaj yaratıldı. Bunun yanında sanatla ilginenen karakterler, tek tipleştirilerek belirli bir kalıp içinde anlatıldı. Eğer bahsi geçen karakter, zıt bir karakter ile karşı karşıya gelecekse; zıt olan karaktere halktan birisi imajı verilerek sevilmesi sağlandı. Tüm bu dizilerin gölgesinde, hayatın gerçek yüzünde sanatla karşılasan birey, sanattan uzak durmaya çalıştı. Sanatçıyı alaya almak, dizilerden aşina olduğu tek tipleştirmelere göndermeler yapmaya başladı. Olup bitenler karşısında sanatçı ve sanatçı adaylarının hevesi kırıldı. Kim bilir kaç sanatçı adayı, böyle engellerle karşılaşmamış olsaydı ülkemizin gururu olacaktı.

 

Hayatımıza girişinden bu yana, günümüzün büyük vaktini esir alan sosyal medya da, büyük ağabeyi geleneksel medyadan geri kalmadı. Hatta burada tablo daha da korkunçlaştı; sosyal medya da üretici olmak çok kolaydı. Etkilediği kitlesine bakılmaksızın, sosyal medya üzerinden düşünce üretmek ve satmak çok basit. Hal böyle olunca sanatı değersiz öğrenen jenerasyon, dizilerden aldığı bayrağı bu platformlarda taşıdı. Özellikle tek amacı mizah olan ve büyük bir kitleye sahip olan içerik üreticileri, ellerinde çok büyük bir güç bulunduruyorlar: kitleyi manipüle etmek! Ancak ne yazık ki kimi içerik üreticisi bu gücünün farkında bile değil. Böyle bir durumda paylaşımlarının nelere sebep olacağını bilmeden, bahsi geçen sanat yangınına ve bir çok büyük soruna odunlar atıyor.

Bahsettiğim tüm bu sorunların önüne geçmek, bir hayli zor görünüyor. Ancak imkansız değil ve burada en büyük görev yine sanatçıya düşüyor; Pes etmemek! Sanatçı her ne şart altında olursa olsun, sanatını yerine getirmekle yükümlüdür. Eğer içinizden sanata ilgisi ve yeteneği olan var ise; size karşı olan her engelin önüne dimdik çıkın. Sesiniz güzelse, size kahkahalar atan toplumun sesinden şarkı besteleyin. İyi bir ressamsanız, kahkahaları tuvale dökün. Şairseniz, gülen toplumun içinde ağlayan insanlığı kaleme alın. Her ne yapıyor iseniz, ister batıda ister doğuda, toplumdan kaçmayın, daha çok ortaya çıkın! Bir sözün üstüne uzunca yazılan bu satırlarımı, yine bir söz ile bitirmek istiyorum. Sevgili Cahit Zarifoğlu’nun dediği gibi;

Sevgisizliğin dayatıldığı coğrafyalarda, aşk şiiri yazmak bile başlı başına baş kaldırmaktır!

 

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 6 Average: 4.7]