Hayatımızın önemli bir gerçeği: Disiplin
0 (0)

Hiç düşündünüz mü neden insanlar çalıştığı iş yerine gitmek için erkenden kalkıp, 1 dakika bile geç kalmamaya çalışırken, kendileri için günlerini, haftalarını boşa geçirerek ziyan ediyor. Kendi açımdan bunun için bulduğum cevap “ceza sistemi”. Yani işinize belirlenen saatte gitmezseniz cezanız hemen kesilir ve geç kalmanızın sebebini açıklamanız gerekir ama kendiniz için düşünürsek örneğin önünüzdeki büyük sınava çalışmıyorsanız bunun bedelini ancak sınava girip çıktıktan ve sınav sonuçları açıklandıktan sonra ödeyeceksiniz. Bu çok uzun bir zaman. Peki kendi hayatımıza sanki bir şirket yönetiyor gibi ceza sistemini ekleyebilir miyiz? Ya da ceza sistemi ile olmasa da disiplinimizi arttırmak için neler yapabiliriz? Gelin birlikte inceleyelim

to-do-list

Planlı yaşayın; Gününüzü ya da haftanızı planlayın genel anlamda ne yapacağınız belli olursa uzun vadede sürprizlerle karşılaşmazsınız. Gününüzü nasıl planlayacağınızı bilmiyorsanız youtube üzerindeki bir çok videoyu kendinize kaynak olarak alabilirsiniz. Eğer planlarınızı online ortama taşımak istiyorsanız basit “to do list” uygulamalarını kullanabilirsiniz ya da daha detaylı olarak “one not” ya da “notion” gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

Anlık dikkat dağıtıcılardan uzak durun; Günümüzde telefon, bilgisayar, televizyon gibi bizi için çeken bir çok dikkat dağıtıcı mevcut bunlardan uzak durmak her ne kadar zor olsada kendimizi sınırlamaya çalışmalıyız. Kullanımlarınız için kendinize vakit verebilirsiniz yani telefonla ne zaman kafa boşaltmak için meşgul olacağınızı bilirseniz kalan vaktinizi daha verimli geçirebilirsiniz. Bunun içinde uygulamalardan yardım almak isterseniz “digital detox” uygulamalarını deneyebilirsiniz.

Ödül ve ceza; Bu konuda kendinize yaptığınız işler karşısında bakiye biriktirebilirsiniz örneğin ödül olarak biriktirdiğiniz bakiye karşılığında kendinize yeni bir hediye verebilirsiniz. Zaten ödülü alamazsanız bu size bir ceza olarak yansıyacaktır ve yine de ayrı bir ceza için önünüzdeki gün/hafta daha çok çalışmayı kararlaştırabilirsiniz ya da telefonla/bilgisayarla geçireceğiniz vakti kısıtlayabilirsiniz.

Senin için 5 maddelik oluşan 1 aylık meydan okuma hazırladım. Her gün bunları uygulayıp iradeni zorlayarak kendini test edebilirsin. Bu maddelere kendin eklemeler yapabilirsin;
1- 30 gün boyunca ertesi gün için yapılacaklar listesi hazırla. Listeden kendine çok önemli 3 madde belirle ve bunları kesin olarak yapmaya çalış.
2- 30 gün boyunca fazla abur cubur ve şeker tüketmeden sebze, karbonhidrat ve protein yönünden dengeli  öğünlerle beslen.
3- 30 gün boyunca sosyal medya hesaplarına daha önceden belirlediğin bir saatte günde sadece yarım saat bak. Gündem bir yere kaçmıyor 🙂
4- 30 gün boyunca her gün belirlediğin sayfa sayısı kadar kitap oku.
5- 30 gün boyunca yanında ufak bir not defteri alarak kafanı meşgul eden konuları ya da daha sonra araştırmak istediğini konuları not al.

Son olarak bugün daha iyi bir hayatın bedelini ödemezsen ileride bugün çalışmadığının bedelini ödemek zorunda kalacağının farkında ol.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]