Hiç Merak Ettiniz mi? Nasıl oluyor?
0 (0)

Hiç merak ettiniz mi, güneş tutulması ve ay tutulması nasıl oluyor. Bugün sizlere güneş tutulması ve ay tutulması nasıl oluyor onu anlatacağım. Bu gök olaylarını hemen hemen herkes yaşamış veya gözlemlemiştir. Ben mesela bu olayı 2006 yılında okulda iken gözlemledim. O zamanlar küçük olduğumuz için anlam veremedik. Sadece bir cisim geldi güneşin önünü kapattı, her taraf kapkaranlık oldu. Bu kadarıyla biliyordum. Bugün sizlere bu olaylar nasıl oluyor onu anlatacağım.

Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay’ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda gerçekleşir. Ay, Dünya’nın gölgesine girerek, Güneş’ten aldığı parlaklığı kaybeder ve bu olayın sonucunda da Ay Tutulması meydana gelir. Ay tutulması, yeryüzünden Ay’ın ufuk çizgisinin üzerine olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilmektedir. Ay’a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya’nın atmosferinde kırıldığından dolayı, Ay tutulmasında, Ay tamamen kaybolmaz ve Dünya’nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu güçsüz ışık kalıntıları görünürlüğü mahallî atmosferik şartlara bağlı olarak Ay’ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır. Bunun sonucunda Ay tutulması olur. Ay tutulması genellikle yılda iki kez olur.

Güneş tutulması nasıl oluyor peki? Hadi şimdide bu soruya cevap verelim.

Güneş tutulması, Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay’ın Güneş’i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay’ın yeni ay evresinde olması ve Dünya’ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya’nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir. Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık on iki kez dönmesine karşın, Ay’ın yörünge düzlemi ile Dünya’nın yörünge düzlemi arasında beş derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş’in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında Güneş tutulması

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]