Hikayesi Olan Bir Fotoğraf
5 (1)

Evet hikayesi olan bir fotoğraf belki ne anlamsız bir fotoğraf karesi diyorsunuzdur. Ama aslında bende çok büyük bir ögretisi oldu. Küçük ama etkisi büyük bir hikaye diyelim ne diyeceksiniz belki de . Ben bunu aldığımda bir çiçekti biraz solmuş bir çiçekti ve ben ona baktım suyunu , güneşini her gün bakımını düzenli olarak yapardım. Ama zamanla ilgilenmemeye, bakmamaya başladım. Kurudu gitti toprakta kötü oldu baya ve böylece içini boşaltmak zorundan kaldım ve sonra anladım ki her şey emek ister . Emeksiz hiçbir şey olmaz ve yeşermez , çabalamak , çalışmak gerekir. Bazı şeyler kolay kolay elde edilemez . Tabi herkese göre değişir emek kavramı sözlükte;  Bir işin yapılması için harcanan beden ve kafa gücü, çalışma  olabilir ama herkesin yüklediği manalar farklıdır. Ben daha sonra anladım ki her şey emek ister, zaman ister, ilgi ister, sevmek ister, gönül ister, alın teri ister, sayamadığım tüm güzellikleri helallikleri ister. Her şeyi güzelleştirmek için başarıya ulaşmak için daha güzelle ulaşmak için  harcadığımız zaman çabaladığımız her şey, çabaladığımız mücadele ettiğimiz her şeyin arkasında emek vardır. Bazen de emek hiç olmayacağını bile bile beklemek, yılmamak , mücadele etmektir.

 

‘’Hiçbir şey kendi alın teri kadar bir insanı tatmin edemez . Çalışan insan kendi varlığından hüküm süren bir ahengi bütün kainata nakleder. Hayatın biricik nizamı bu ahengin kendisi olmalıdır. ‘’

                                                                                                  Ahmet Hamdi Tanpınar

 

İnsan var olduğu andan itibaren bir mücadele vermek bir şeyler için hep bir mücadele vererek hayata tutunmuştur. Hayatımızın ayrılmayan bir parçası haline gelmiştir. Bir adım atmak , bir su içmek yürüdüğümüz toprağa basmak,  yolda yürüdüğümüz küçük  bir taşı kaldırmak bile bir emek işidir. Emeksiz hiçbir şeyin verimi olmaz . Her emeğin karşılığında mutlaka huzur ve başarı vardır. Aslında hayata böyle bir şey bütün mesele basit aslında çabalamadığımız emek vermediğimiz, her şey uçup gider . Bu hayata her ne olursa olsun her ne istiyorsanız sonuna kadar gidin asla ama asla yarı yolda bırakmayın . İşte o zaman her şey elde edilir. . Sakın hiçbir hayalli , umudu, sevgiyi güzellikleri , yarı yolda bırakmayın ve bırakmayınca işte o zaman her şey elde edilir. Başarmak böyle bir şey aslında , zaman ister , emek ister, mücadele ister, zahmet ister alın teri ister . Bir yola girecekseniz gittiğiniz yolda alın teri yoksa , emek yoksa yolun sonu kaybediliştir. Yani uzun lafın kısası Velhasıl kelam kazanmak için emek gerekir.

Emek uğraştır , çabadır , alın teridir, temiz bir vicdandır aynı zamanda

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]