İnsanlar neden genç olmak ister?
0 (0)

Herkese genç olmak ister misiniz ya da gençliğinize dönmek ister misiniz diye sorsanız çoğu insan  evet der. Çünkü genç olmak hayatta yapmak istediğini yapabilmektir.

Çocuklar biran önce büyüyüp genç olmak isterler çünkü büyüdüğün ve bir genç olduğunda kendi kararlarını alabilmek, istediğin şeyleri yapabilmek ve kendi düzenini kurabilmektir. Olgun insanlara ya da yaş almış insanlara sorduğumuzda neden genç olmak istediklerini; içlerinde kalan yapmak istedikleri şeyleri yapmak  istedikleri için, yaptıkları hataları düzelmek  ya da yediden o hayatı yaşamak için genç olmak istemektedir. Çünkü hayatın tadı, heyecanı ve zevki gençken daha iyi yaşanır.

Genç olmak demek özgürlük olmak demektir. Yapmak istediğini yapabilmek demektir. Genç olmak adaletsizliğe karşı adaletli olmak, sessizleri sesi olmak, yapılan yanlışları görebilmek, bir şeyleri değiştirme gücüne sahip olmak, yeniliğe açık olmak ve çağ başlatıp yeni bir çağ açmak demektir.

Kimileri beden genç olmak ister kimileri ise ruhen. İçimizde  ve dışımızda yaşadığımız durumlar bize bu duyguyu yaşamak isteğimizi güçlendir. Bazı durumlarda sorunlarla başa çıkmak gençken daha kolaydır. Düştüğümüzde ayağa kalmak ve yaşadığımız psikolojik sorunlardan sıyrılmak, insanlarla daha kolay anlaşabilmek ve ortama  ayak uydurmak, bedenen  kaldıramadığımız şeyleri kaldırabilmek ve en önemlisi de hayatı yaşadığımızı hissetmek gençken duyduğumuz  sevgi, aşk, güven, dostluk ve heyecanı dibine kadar yaşadığımız zamandır genlik.

Zaman geçtikçe gençliğe duyduğumuz özlem giderek artar. Çünkü yaş aldıkça inanlara olan güvenimiz, umudumuz, inancımız azalır. Bedenimiz o eski enerjisini kaybeder. Sorumluluklarımız artar, önceliklerimiz değişir ve yıpranırız. Hayatımızın o eski güzel günleri kaybolur. Anı anları yakalamak için insanlar geçmişe dönmek , genç olmak isterler. Bazı insanlar o içindeki gençliği kaybetmezler ama bedenleri yapmak istedikleri şeylere artık müsade etmez.Ya da tekrar o içindeki gücü bulmak için insanlar genç olmak ve genç kalmak isterler.

Çünkü genç olmak hayata karşı dik durabilmek demektir.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]