İradenin Zaferi
0 (0)

Filmin özgün adı Triumph des Willens’dir . Nasyonalist Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin 1934 tarihinde Nürngberg şehrinde yaptığı gösterişli 6. Kongresini belgeleyen bir  fiilimdir. Film o dönemin yapısını , tarihini ve yaşantısını yansıtan bir filmdir. Filmde ilk sahnesi bir marş , gösteri kongre tarzı bir havası olan bir filmdir. Milliyetçi Sosyalist Alman İşçi Partsi günü kongresi çok dikkatimi çekti orada bir çok yöneticilerin yaptığı konuşmalar ve konuşmalarda Almanya daha iyi çağa taşımak için Almanya ; tek halk , tek lider , tek imparatorluk Almanya diye yer alıyor. Böyle bir anlayış vardır. İdeolojik olarak iktidarda tek bir kişinin elinde olması sağlamak . Sürekli bir yemin konuşması sahnede yer alıyor. Film sürekli askerlerin ön planda olduğu bir filmdir. Filmde sürekli halka yapılan bir konuşma yer alıyor . Sürekli yöneticilerin yer aldığı Alman ırkının yani milletini çok üstün bir ırk olduğunu Nasyonal ve Sosyalizm ideolojisini üstün olduğunu coşkulu , gösterişli bir şekilde kitlelere yapılıyor. Buradaki önemli olan nokta ise ; Alman halkını empoze ederek etki altına almasıdır ve bunu törenler halinde yaparak halkı ikna ederek , halkı etkisi altına alıyor. Almanya tek yegane güç olduğunu , alman halkını ‘’ ırksal olarak en iyi şeylerdir.’’ İfadesi yer alıyor , aynı zamanda ‘’ en iyi kanı taşıdığına , ‘ çok yaşa milliyetçi sosyalist hareket ‘, ‘ çok yaşa Almanya ,’ hitler Almanya’dır, Almanya Hitler’dir yaşasın zafer yaşasın zafer diyerek filmde bu ifadeler kullanılıyor. Daha sonra ‘ The Horst Wessel Şarkısı ‘, resmi olmayan Alman ulusal marşı ,Bayrağı yükselterek film sona eriyor. Filmde bunların yer alması Alman halkının çok yüce olduğunu ,bunu kitle üzerinde yapılması , kitleyi yönlendirmesi , kendi istekleri doğrultusunda bunu yapması , kitleyi inandırma kendi istekleri doğrultuda etki altına alarak yönlendiriliyor. Böylece kendi hakimiyetini kuruyor.

 

Alman halkının anlayışı en iyi ordu , en iyi devlet, en iyi ırk ve bunu yapan devlet yöneticileri propagandalar yoluyla halkı etkisi himayesi etki altına alarak , onları inandırarak halka vaatler veriyor liderler . Aynı zamanda totaliter bir anlayış vardır. Çünkü tek kişi , tek lider, tek parti anlayışı olduğu için her şeyi tek bir kişi yönetmesi ve yönlendirmesidir. Partinin aynı zamanda devletin siyasi ve askeri yapısını gösterilerle bir tören edasıyla yansıtılıyor . Filmde dikkatimi çeken bir diğer husus filmde gençlerin çok kullanılması Alman gençleri olması bu da yönlendirmeye açık bir durum daha iyi yönlendirme açısında çünkü gençlerin yönlendirmek ve kullanmak istediği doğrultuda yönlendirmek daha kolay olmuştur. Alman halkının gösteri , törenler görkemli bir şekilde ön planda olması , oradaki askerlerin eğitim alması , düzenli , disiplinli bir hava vermesidir. Bayrakların sembolleri , miting ,askerlerin , halkın ,liderlerin hep bir ön planda olduğu bir film olmuştur. Kısacası Nazı Almanya’sı kitleleri çekmek , Alman halkının milli duygularına değinmiştir. İradenin zaferi filminde müziklerle, törenlerle, radyolarla, sembollerle görsel simgeler ve spor müsabakaları gibi çeşitli alanlar görülmektedir. Filmde bunlar mevcuttu görseller törenler müzikler simgeler vs. Kullanılarak insanların zihninde yer etmiştir.  Filmde kitleyi fikrini değiştirmek ve empoze altına almayı kullanılmıştır.

İradenin zaferi filmi amaç Nazi Almanyası’nın çok üstün bir ırk olduklarını gösterilerek kitleler üzerinde etkisi altında almaktır. Kitleleri yönlendirme ve etkisi altına alma  etkisi vardır. Ben iradenin zaferinin filmini fikir olarak belki o döneme göre etkileyici olabilir. Ama ben beğenmedim. Sürekli aynı şey birbirini tekrarlayan liderlerin konuşması törenler gösterilerin olması sürekli bir hareket halinde sürekli halk topluluğu toplanan halk kitlesi tek bir fikir üzerinde olması tek bir pencereden bakan kendi fikirleri kendi ırkları dışında sanki hayat yaşam bir tek Nazi Almanyasın’da ibaretmiş gibi en iyi ırk en iyi millet en iyi ordu en iyi yönetim en iyi lider en iyi millet bir tek anlarmış gibi bir algının olmasıdır. Filmde yer alan kişilerin sürekli genç olması bu da etki altına almanın ne kadar kolay olduğunu gösterir. buradaki amaç Adolf Hitler in kendilerinin büyük görmeleri sürekli alman halkını etkisi altına almak Törenlerde mitinglerde düşünme sürecine izin verilmemesidir.

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]