İŞSİZLİK !
0 (0)

İşsizlik , herhangi bir ekonomik toplumda çalışmak istediği halde iş bulamayandır. Kişinin işsiz sayılması için herhangi bir işinin olmaması , iş arıyor olaması , 15 yaş ve üzeri koşullarını aynı anda yaşaması gerekir. Ülkemizde işsizlik oranı % 13.4 seviyesinde Üniversite mezunu işsizlik oranı % 34 düzeyinde gerçek olan dünya gerçekleştirmesini istediğimiz hayallerin ertelemesine neden olan en büyük etkendir. Ne yazık ki Üniversite mezunu olup iş bulamayan milyonlarca insanımız var. İşsizlik bir yerde hayatlarını  ertelemelerine sebep oluyor. Ülkemizin  yaşanılan en temel sıkıntılardan bir tanesidir.   Virüsün   yayılmasıyla birlikte   durdurulan Ülkeler arası ithalat ve ihracatın  ülkemizde bir çok iş sektörlerini sekteye uğrattı. Bunlardan başlıca tekstil , kıraathane, tiyatro , İnternet Salonu, vb. gibi faaliyetler durduruldu. Bu da beraberinde işsizliğin çoğalmasına neden oldu. Tekstil fabrikalarının kapatılması veya  ülkelere gönderilmeyen ürünlerin durdurulması işçi çıkarılmalara neden olduğu için işsizlik oranın artırdı. Yine bu pandemiden dolayı kısıtlanan ve iş yapamaz hale gelen küçük esnaflar ( berber, kuaför, lokanta , restorant, cafeler,gibi ) teker teker işçi çıkarmalara mecbur kaldığı için işsizlik sorununu bir kat daha artırdı. Buna pareler olarak gerçekleşen pahalılık bir çok esnafın kapanmasına neden oldu .

 

Artan işsizlik sosyal ve ekonomik açısından sorunlar yaratıyor. Psikolojik açıdan birey rahatsız hisseder, özgüven kaybı  ya da ailesine karşı sorumluluğu yerine getirmemesinin altında ezilir. Aile işsizlikten en fazla etkilendir. Özellikle aile gelirini tek kişi tarafından sağlandığını düşünürsek işsizlik aile için sorunlarında beraberini de getirir.

 

Yaşanılan bu zorluklara pareler olarak yaratılamayan alternatif iş imkanları beraberinde bir psikolojik sorunlara neden olunmaktadır, büyük iş sektörlerinin durdurulması , inşaat sektörü gibi işçi potansiyelinin yüksek olduğu bir çok yerler  de etkide bulundu . Bu durum pahalılaşan  hayat şartları gelir güvencesi olmayan ve farklı bir gelir kaynağı üretemeyen kişilerin yaşadığı psikolojik sıkıntılar ne yazık ki kötü sonuçlara da  neden olduğunu görüyoruz .

İşsizlik intihar üzerinde de inkar edilmeyecek bir etkiye sahiptir.  Geçim sıkıntısı ve işsizlik nedeniyle canına kıyıp yitip gidenler var. Örneğin ; Denizli’de 21 yaşındaki işsizlik nedeniyle intihar eden genç , Aydın ‘ da 25 yaşında bir öğretmen adayının işsizlik nedeniyle hayatına son vermesi, ve de sayamayacağımız birçok buna benzer durumların yaşanıldığını görmekteyiz. Bir örnek daha vermek gerekirse intihar edipte bir oğluna pantolon alamadığı için canına kıyan insanlar…. Buna benzer bir çok örnek verebiliriz.

Toplum olarak yaşadığımız zor süreçte hiç kuşku yok ki birbirine destek çıkabilecek sıkıntıların üstesinde gelebilecek bir dayanışma gücüne hakimiz. Bütün imkansızlıklara rağmen duyarlı ve bilinçli bir toplumun ve bu tür kaotik durumlarda kolektif bir şekilde üstesinde gelebileceğine inanıyoruz ortak zihniyetin ve bilincin eyleme geçirileceği ölçüde başarı her zaman mümkündür.

 

 

Bu pandemi sürecinden gerek toplum ve gerekse de birey olarak bir çok dersler çıkaracağımıza inanıyorum . Ülkemiz için  çaba sarf edebilecek ve bu yaşanılan bütün sıkıntılar sorunlar ve bir bütün olarak toplumun zarar gördüğü insanlarımızın etkilendiği durumlardan ders çıkarabilecek olan ve bunları giderecek mekanizma yani bir bütünen ortak bir çalışmayla gidereceğini ve bu sorunları ortadan kaldırabileceğini düşünmekteyim örneğin ; Mesleki eğitimlere önem verilmeli, iyi sağlam ve uzun vadeli projeler gerçekleştirilmelidir. İnsanların iş bulacağı alanlara yöneltilmeli ve eğitim verilmeli, cinsiyet ayrımı yapılmamalı , eğitimlilerin işsizliği azaltması gerekirken işsizliği en çok yasayanların  eğitimliler olması durumunu yok etmelidir. Kendi yerli mallarımızla yerli üretim yapılmalı Arge Çalışmalarına , Pazarlamalara önem verilmelidir. Yurt dışında ülkemiz yatırımlar artırılması çalışmaları yapılmalıdır.

 

 

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]