İzlanda’da Yaşam
0 (0)

İzlanda, Atlas Okyanusunun kuzeyinde volkanik bir ada üzerinde bulunan ve çevresinde bir çok küçük adadan oluşan bir devlettir. En yakın komşusu Grönland’dır.

İzlanda, coğrafi koordinatlarına rağmen çok soğuk değildir. Haziran,Temmuz, Ağustos ayları en sıcak zamanlarını yaşarlar ve kaydedilmiş en yükek sıcaklık değeri ise 29 derecedir. Yaz ve kış olmak üzere iki mevsim görülür. Kaydedilmiş en düşük sıcaklık değeri ise -39 derecedir.

Adanın büyüklüğü ise bir ucundan diğer ucuna 400 km’dir. Volkanik bir ada üzerine kurulan İzlanda’da 15 tane yanardağı bulunmakta. Bazı depremler sonunda yanardağlar faaliyete geçiyor.

İzlanda’nın nüfusu 320.000 kişidir ve çoğunluğu Hristiyan veya putperesttir. %80 şehirlerde geri kalanı köylerde yaşamaktadır. İzlanda’nın en şaşırtan kısmı ise, 1869 yılından bu yana ordusu veya askeri yok. Sadece ulusal polis teşkilatı var. Sebebi ise, Birleşik Krallık ile askeri güvenlik antlaşması olduğundan NATO’ya üye.

İzlanda’nın işsizlik oranı %0, okur yazar oranı ise %100. Bizim ülkemize kıyasla ne kadar yüksek bir oran değil mi?

2007 yılında ise yaşanılabilir en iyi ülke seçilmiş. 1944 yılında Danimarka’ya bağlıymış fakat 1944 sonrası bağımsızlığını ilan etmiş. İhracatının %70’i balık. Geçimlerini balık ile sağlıyorlar.

Nehirde akan sularda hiç bir atık madde bulunmamakta, sular tertemiz. Çünkü hiçbir fabrikanın atıkları nehire karışmıyor.

İzlanda’nın atları meşhur.100.000 civarı at var yani nüfusun 3’te 1’i ve bu atlar başka ülkelere çıkarılamıyor yasak çünkü.

Ülke’nin en can alıcı şelalesi ise, Gulfoss. 70 metre yüksekten aşağıya düşüyor. Altın şelale olarakta biliniyor. Tabi İzlanda’da tek bir şelale değil, tam 10.000 den fazla şelale bulunmakta.

En turistik noktası ise Mavi göl. Mavi renkte olan ve doğal sıcak suyu olmasından dolayı suyun deri hastalıklarına iyi geldiğinede inanılıyor. Yaz kış farketmeksizin hizmet veriyor.

İzlanda’ya ateşin buzla, buzun ateşle imtihanı diyorlar. İzlanda iklimi ne kadar soğuk olursa olsun yerin altında her zaman 100 derece sıcaklıkta su bulunmakta. İzlanda hükümeti ise bu suları evlere, okullara hatta seralara kadar ulaştırıyor.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]