Kadın Gazeteci Olmanın Zorlukları
5 (1)

Yenigün Gazetesin ‘in muhabiri Yağmur Ensari , Diyarbakır ‘da kadın gazeteci olmanın zorluklarını  anlatı.

Diyarbakır ‘da çalıştığı Yenigün Gazetesinde muhabir Yağmur Ensari  kadın  Gazeteci  olmanın ve  yaşadığı sorunları değerlendirdi . Sahada aktif bir kadın  gazeteci olmak  güzel bir duygu   olduğunu Söyledi.

Muhabir Eylem Beyaz : Merhaba öncelikle bize kendinizi tanıtabilir misiniz?

Yağmur Ensari :  Yağmur Ensari , 28 yaşındayım , Dicle Üniversitesi  Radyo ve Televizyon programcılığını okudum . Bu sektörde 4 yıldır aktif olarak çalışıyorum.

Muhabir Eylem Beyaz :  Bu mesleği kendiniz mi seçtiniz ?

Yağmur Ensari        :  Evet kendim seçtim .  Bu mesleği kendim tercihimle seçtim . Ve işimi severek yapıyorum.

Muhabir Eylem Beyaz:  Kadın gazeteci olmayı nasıl tanımlarsınız ?

Yağmur Ensari        : Bir kadının evindeki kendi sosyal sosyal yaşantısındaki ayrıntıcı ve farklı bakış açısı sektöre ve iş hayatına haberlere , olaylara bakış açısında görmek olarak tanımlıyorum . yani toparlayacak olursam kadın gazeteci olmayı kadın inceliği ve zarafetine habere yansıtmak kadının dikkatini habere yansıtılması olarak görüyorum

Muhabir Eylem BeyazSektörde aktif  çalışan gazeteci olmak  nasıl ?

Yağmur Ensari        : Sahada aktif bir kadın  gazeteci olmak  güzel bir duygu  çünkü sektör  erkek hakimiyeti olduğu bir sektör daha fazla erkeklerin hakim olduğu , gerek meslektaşlarımın çoğunluğun erkek , gerekse de görüşmeye gittiğimiz bir iş dünyasında erkek hakimiyeti var . bununla başa çıkmak gibi bir şey kadın gazeteci olmak ,kadın gazeteci olmak sektöre girdiğiniz zaman yaklaşık 10-15 erkek arasında Diyarbakır ‘ın özelinde buna örnek veriyorum . bu sayı arasında nadir bir elin parmak sayasını geçmeyecek kadar kadın olmak demek yani erkek egemenliğinin içerisinde kadın dokunuşu , kadın varlığının olması  ve ortaya çıkmasıdır.

Muhabir Eylem Beyaz:   Kadın gazeteci olmak zor mu ?  

Yağmur Ensari : Sahada  çalışan aktif bir kadın gazeteci olmak zor. Çünkü Sahanın zorlukları erkek egemen olan bir meslekte kadın olmanın zorlukları illaki vardır. Örnek verecek olursam sektörde kadın gazetecinin olmanın en büyük zorluğu kadın gazetecinin sayısı azlığı olmasıdır. Sektörde kadın gazeteci sayısı az olduğu için toplumda gazetecilik bir erkek mesleği olarak aksediliyor. Özellikle bizim bulunduğumuz bölgede kadın gazetecilik sayısı parmak sayısı geçmeyecek kadar yer alıyor. Böylede olunca ortaya bir erkek gazetecilik bir erkek mesleği gibi kadın yapamaz bir algı ortaya çıkıyor. Bunun da getirisi olarak saha da çalışan kadınları bir kısmı zorluklar getiriyor. Yani kadın gazeteci olarak sahada çalışmak çok zor. Bunu özellikle belirtmek isterim sahada çalışan kadınlar gazeteciler için bu çok zor . Ama büroda çalışan kadın gazeteci çalışanlarımız var onlarında işleri zor ama saha erkek egemenliği daha fazla baskın olduğu bir ortam da kadın gazeteci olmak haliyle zor oluyor.

Muhabir Eylem Beyaz: Kadın gazeteci olmanın zorlukları nelerdir. ?

Yağmur Ensari        : Kadın gazeteci olmanın zorlukları anlatmak saymakla bitmez . Öncelikle cinsiyetçi bir yaklaşımla karşılaşıyorsunuz. Çünkü gazetecilik ne kadar da olsa fiziki bir güç getiri olan bir şey fiziki olarak güçlü olmak zorundasın . Sürekli kadınsın sen sen güçlü değilsin  bu habere kadın gitsin sen kadınsın gitmesin gibi bazı söylem ve tutumlarla karşı karşıya kalabiliyorsun. Çünkü kadınların yapamayacağı kadınlara uygun bir meslek olmadığını düşünülüyor. Kadın gazeteci olduğumuz için bazı durumlarda ve çoğunlukla şiddete daha rahat maruz kalabiliyorsunuz . Bu durum sadece  fiziksel bir şiddet değildir. Sözlü bir şiddet veyahut ufak tefek olsa da kadın olduğunuz için  bir kısmı tacizlere maruz kalabiliyorsunuz. Çünkü sektörde sürekli bir erkek baskınlığı var. Sektörün içerisinde sürekli bir kadın gördükleri zaman tutum ve tavır tamamen değişiyor. Kadın bu işi yapıyorsa toplumun her katmanında her mesleğinde olduğu gibi gazetecilikte de kadınlara yönelik cinsiyetçi barındıran bir takım zorluklarla karşılaşıyorsunuz.

 

 

Muhabir Eylem Beyaz : Neden kadın gazeteci sayıları daha az bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Yağmur Ensari  : Öteki meslek gruplarında bir iş başvuruna gittiğiniz zaman kadın olmak avantajlı ve pozitif  ayrımcılık uygulanabiliyor. Çünkü kadının duruşu kadın olması  başlı başına bir işe alım sebebi olabiliyor çoğunlukla bazı mesleklerde . Ancak gazetecilikte fiziki ve psikolojik olarak kadını gazeteciliğe uygun görmedikleri için kadın hep ikinci hata üçüncü tercih olarak kalıyor. X seçenek her zaman kadının karşısına bir erkek var başvuran erkek tercih ediliyor. Daha sonra başka bir erkek var ona öncelik veriliyor. Son aşamasında artık ya kadın işini çok başarılıdır. Ya da artık mecburen kadın istihdam edelim diye bu sebepten dolayı kadınlar daha az sektörde yer alıyorlar. Kadınların sektörde az olmasının en büyük nedeni ben buna bağlıyorum. Çünkü ciddi anlamda bir kadınların fiziki ve psikolojik olarak ciddi anlamda sektöre uyumlu olmadıklarını düşünüldüğü için kadınların da bu nokta da işe başvurularında bir azalma oluyor. Kadın alınmayacağım mantığıyla düşüncesiyle hareket ediliyor. Bu sebepten dolayı ortaya çok az kadın gazeteci çıktığını görüyoruz.

 

Muhabir Eylem Beyaz : Kadın gazetecilerin artırılması için neler yaptırılmalıdır ?

Yağmur Ensari : Kadın gazetecilerinin artırılması için öncelikle çeşitli istihdamlar sağlanmalıdır. Teşvikler olmalıdır. Teşviklerden kastım özellikle medya kuruşları , medya sahipleri şu öneride bulunabilir. Örneği bir proje yapılır ve bir proje kapsamında kadın gazetecileri sektöre kazanılması üzerine bir proje yapılır. Ve bu proje ile kadın gazeteci istihdamına öncelik veren iş yerlerine bir takım öncelikler sağlanırsa böylelikle sektördeki kadın varlıklarına daha fazla artmış olur. Kadın gazeteciliğin eğitim noktasında çünkü ne yazık ki çoğu kadın arkadaşımız üniversiteye gittikten sonra işe birkaç kere başvurduktan sonra bir karamsarlığa düşüyorlar ve mesleğe ve sektörden uzaklaşıyorlar. Sektörden bu uzaklaşmanın getirisiyle beraber sektörden tamamen kopma noktasına gelen meslektaşlarımız olabiliyor. Bu kadınlara yönelik eğitim programları yapılabilir. Kadınları gazeteciliğe yöneltecek çalışmalar yapılmalıdır. Avrupa Birliği Projeleri olabilir, kalınma Ajansları , Ticaret ve Sanayi Odaları olabilir, İletişim Başkanlığı , Basın İlan Kurumu gibi önemli ve etkin kurum ve kuruşlarda tarafından çalışmalar yapılabileceğini düşünüyorum . Ne yazık ki gazetecilik , Radyo ve  Televizyon , İletişim bir çok bölümde mezun olan gazeteci özellikle kadın arkadaşlarımız şuan da bambaşka bir sektörlerde çalışıyorlar. Hayatlarını o şekilde devam ettiriyorlar. Bu kadınların yeniden sektöre çekilmesi için sektöre yeniden bir kadın bakışı getirmek adına yeni çalışmalar , poglarımlar , yeni istihdam programları yapılmalıdır.

 Muhabir Eylem Beyaz : Çok teşekkür ederiz eklemek istediğiniz bir şey var  mı ?

Yağmur Ensari : Öncelikle  kadınların bu alanda görmeyi çok isterim.  Bu mesleğe karşı karamsar olmamalarını  isterim. Ve kadın gazeteciğin artırılmasını isterim bu sektörde   teşekkür ederim.

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]