Kadına Cinayetlerine Dur Demenin Vakti Gelmedi Mi?
5 (1)

Ülkemizin bitmeyen daima kanayan yarası kadın cinayetleri maalesef de bitecek gibi değil. Ben sizlere Şubat 2020 den bu yana kadına yönelik cinayet istismarlar hakkında konuşmak istiyorum.  Şubat ayında erkekler tarafından22 kadın öldürüldü. 12 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. 15 kadının neden öldürüldüğü bahanesi tespit edilemedi. 2’i ekonomik,5’i boşanmak istemesi ,barışma isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair kara almak isterken öldürüldü.  Öneyici tedbirler alınmadıkça kadın cinayetleri devam etmektedir.

Kadınların çoğu kendi evlerinde öldürüldü. Kadınların 13’ü evlerinde, 3’ü sokak ortasında, 1’i ise arazide, 1’i ıssız bir yerde öldürülmüştür.

Şubat ayında öldürülen kadınların 17’sinin koruma kararının olup olmadığını bilmezken, 5 kadının herhangi bir uzaklaştırma veya koruma kararı bulunmamaktadır. Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen, kadınların maddi manevi olarak güçlendirilmekten kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 etken uygulandığı taktirde kadınları koruyor.

.

5 Ocak’tan beri kayıp olan 21 yaşında ki Gülistan Doku ile ilgili hala bir gelişme yaşanmadı.

Karaman’da toprağa gömülü vaziyette bulunan kemik parçalarının 11 yıl önce kaybolan 28 yaşında ki Gülnaz Soydoğan’a ait olabileceği düşünülüyor. Bunlar sadece birkaç örnek bunlar gibi bilmeyen binlerce kadın cinayeti, istismarı var. Ben sadece Şubat 2020’i ele almak istedim ama ülkemizde her gün kadın cinayeti haberleri görmekteyiz. Bunun için caydırıcı bir ceza getirilmesi gerekiyor ki yeni canlar gitmesin. Hayat bulsun …

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]