Karadelik Nedir?
0 (0)

Kara delik, uzayda bulunan ve ışığın dahi kaçamadığı çok güçlü çekim gücüne sahip olan kozmik gökcismidir. Hiç bir şey onlardan kaçamaz. Bu kadar çok çekim gücüne sahip olsalar bile galaksilerin oluşumuna her şeyden çok karadelikler yardımcı olmuştur ve bazı astronomlara göre karadelikler, paralel evrenin kapıları bile olabilir diye düşünmektedirler.

Karadelikler birkaç farklı şekillerde oluşabiliyor. Bu yollarından birincisi yıldızların çökmesidir. Yani şu şekilde oluşur; bir gökcisminin iç basıncı kendi içindeki kütle çekimini yenemediği durumda yıldız çökmeye başlar ve karadelik oluşur. Gökadaların çoğunun merkezinde vardır. Diğer bir yol ise evrenin oluşumunun ilk zamanlarında büyük patlama olmuş ve kara delikler meydana gelmiştir.

Peki bu devasa çekim gücü olan karadelikler herhangi bir gezegeni yutabilir mi?

Karadelikler evrende başıboş dolaşmazlar yani gezegenleri rastgele bir şekilde yutmazlar.

Bir karadeliğin dünyamızı etkilemesi için yörüngesi güneş sistemine çok yakın olması gerekiyor. Bu da pek mümkün olan Bir şey değil.

Karadelikler ne kadar büyüktür?

Karadelikler farklı büyüklüklerde olabilirler. Toplamda 3 çeşit karadelik bulunmaktadır. Kütlesi ve büyüklüğü karadeliklerin türünü belirler.

En küçük karadelikler İlksel kara delikler olarak bilinir. Bilim insanlarına göre bu karadelikler bir atom kadar küçüktürler. Bu kadar küçük olmalarına rağmen kütlesi kendisinden çok daha büyüktür.

En yaygın karadelik ise yıldızsal olarakta bilinen orta-büyüklükteki karadeliklerdir. Kütlesi çok büyüktür. Büyüklüğünü şu şekilde açıklayabilirim; Güneşin kütlesinin tam 20 katıdırlar. Samanyolu Galaksisinde düzinelerce yıldızsal karadelik bulunabilir.

En büyük karadelik ise Süper kütleli olarak adlandırılır. Bu karadeliklerin büyüğü ise bir milyon tane güneşin birleşiminden daha büyük kütlededirler.

Bir karadeliği göremeyiz. Çünkü karadelik inanılmaz bir şekilde siyahtır. Sebebi ise çok büyük bir çekim gücüne sahip olmalarıdır. Işık bile bir karadelikten kaçamaz.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]