Karantinalı Yıl 2020
0 (0)

Her yılbaşında olduğu gibi 2020 yılının da  bizler için mutlu, huzurlu ve güzel geçmesi için dileklerde bulunarak girmiştik. Ancak bu yıl hiç beklediğimiz gibi olmadı ulusal ve küresel çapta binbir türlü müsibetin ve zorluğun yaşandığı bir yıl oldu.

Üniversite 3.sınıfıma denk gelen bu dönemde üniversite hayatımın kalan 2 yılının uzaktan ve online olarak geçeceğinden bir haberdik.

2019 yılı bitmiş 2020 yılının ilk ayları ocak ve şubat ayından sonra tüm dünyayı etkisi altına  alacak olan virüs ortaya çıkmıştı. Bu virüs 2021 yılında da bu yazının yazıldığı bu günlerde hala varlığını korumaktadır ne yazık ki. Aşı çalışmaları ve denemeleri sonuç verdi, ancak bu uzun ve sancılı bir süreç olduğunu da unutmamak gerekir.

2020 yılına baktığımda hayatımda yaşanmamış ve gelip geçmiş bir yıl görüyorum. Ocak ve şubat aylarından sonrası adeta hafızamızda yok gibi. Birbirini tekrar eden izolasyonlu ve karantinalı günler.  Bütün bir yıl boyunca ilkbahar, yaz ve kış ayları öylece gelip geçti. Tabii bu salgından korunmak için bütün bu süreç içerisinde toplum olarak son derece sıkıntılı günler geçirdik. Ancak bu bizim kaderimizde varmış diyorum, yaklaşık 100 yılda bir gerçekleşen salgın hastalıklar bu sefer 2020 yılında gerçekleşecekmiş. Önemli olan insanlığın bundan bir ders çıkarmasıdır.

2020 Doğal afetler ve depremlerin yaşandığı üzücü bir yıl olmuştu

  • 24 ocak 2020 günü Elazığ’da 6.5 büyüklüğünde deprem olmuş ve ne yazık ki 41 kişi hayatını kaybetmiştir, 1607 kişide yaralanmıştır.
  • 30 Ekim 2020 günü İzmir Seferihisarda 6.9 büyüklüğündeki depremde 117 kişi hayatını kaybetmiştir. 1.034 kişi yaralanmıştır.

Bütün bunlara baktığımda 2020 yılı için olumlu birşeyler söylemekte içimden gelmiyor. Çoğu insanın hatırlamak istemeyeceği bir yıl olduğunu düşünüyorum. Umarım ülke ve dünya olarak bu gibi kötü olayların tekrar etmediği huzur ve mutlu olacağımız yılların gelmesi dileğiyle…

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]