Kazakistan Kalachi – Uyuyan Köy
0 (0)

Kazakistan’ın başkenti Astana’dan 480 km batıda yer alan bir köyde gizemli bir hastalık insanları esir almış durumda.  Köylüleri bazen günler süren uyku komasına girmelerine sebep oluyor.

Kazakistan’ın Kalachi köyünde ortaya çıkan hastalık, insanların bir anda uyuyup günlerce uyanmamasına neden oluyor. Bu hastalık 2013 yılından bu yana devam etmekte. İnsanlar yaptıkları her hangi bir işin başında veya araba sürerken bir anda uyuyakalıyorlar ve günlerce uyanmıyorlar. Aynı zaman tek bir kez olmuyor, bu hastalığa yakalanıp uyananlar tekrar uyuya kalabiliyor. İnsanlar artık o kadar alışmış ki hastalığa her an uyuya kalabilirler diye yanı başlarında uyku çantası hazır bulunduruyorlar çünkü uyandıklarında gözlerini hastanede açabilme ihtimalleri var.

Hastalık tabi ki de sadece günlerce uyuma sorunuyla geçmiyor. Hastalar uyandıktan sonra, aşırı sinirlilik, şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi ve hafıza kaybı gibi zorlayıcı semptomlardan yakınıyor. Çocuklarda ise bazen uyku yerine halüsinasyon görülebiliyor.

Hastalığın sebebini bulmak için, köyde tüketilen tüm yiyecekler ve içme suyu test ediliyor fakat hiç bir şey bulunamıyor. Doktorlar ve bilim insanları köylülerden aldıkları örneklerden de hiç bir şey bulamıyor.

Ancak; halen tam bir kanıt bulunamasa da köye yakın, terkedilmiş bir Uranyum madeninin bu duruma sebep olacağı söyleniyor. Madende yapılan testlerde düşünüldüğünden tam 16 kat fazla radyasyon olduğu ortaya çıkıyor. Aynı zamanda uyku hastalığına yakalanan insanların evinde test yapılmış ve karbon monoksit seviyesinin normalinden 10 kat fazla olduğu ortaya çıkmış. Yani bu durumlar uyuma hastalığına sebep olmuş olabilir diye düşünülüyor fakat kesin bir bilgi yok. Kesin bilgi bulmak için ise 20.000’in üzerinde laboratuvar ve klinik testler yapılmış ve hala da testler devam etmekte.

Köylülere göre hastalığın sebebi köyün yakınında ki Sovyetlerden kalma terkedilmiş Uranyum madeni. Ancak bu teori de şüpheli. Sovyetler zamanında madende çalışan işçilerde bu tarz bir hastalığa rastlanmamış.

Durumun çözümü için yetkililer köyde ki insanları başka bir yere yerleştirmek istiyor. Köylülerden bunu isteyen de var istemeyen de. Yetkililer ise şimdilik sadece taşınmak isteyenlerle çalışıyoruz diye bildiriyor.

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]