Kitap Okumanın Beyne Faydaları
0 (0)

Ülkemizde okuma alışkanlığının az olduğunu biliyoruz. Ama bir de kitap okumanın faydalarını duyduktan sonra bir kez daha düşünün bence. Yıllar boyunca insanlar neden sağlıklı bir kitap okuma alışkanlığı kazanmak ve sürdürmenin gerekli olduğunu düşündüler. Kitaplar sadece okunmak için değil.hep beraber faydalarına da göz atalım.

Kelime haznenizi geliştirir. Bunu bence herkes biliyordur. Okuma, kelime bilginizi hemen fark edemeyeceğiniz şekilde genişletiyor. Kitaplar size muhtemelen daha önce hiç duymadığınız kelimelerin bağlamını anlamanızı sağlar. Okumak, sizi okuduğunuz kelimelerin anlamlarına bakmaya zorlar, dolayısıyla okudukça cümleler daha mantıklı hale gelir.

İletişim becerinizi geliştirir. Ne kadar çok okursanız o kadar günlük konuşmalarınız da kullanabileceğiniz o kadar çok kelime olur.

Analitik becerinizi geliştirir. Hafızanızı etkin bir şekilde güçlendirir. Okuma hafıza birbiriyle ilişkili iki kavramdır. Okuduğumuzda beynimizi, okuduğunuz fikirleri ve kelimeleri korumak için eğitiliyorsunuz. Böylece hafızanızın artmasına yardımcı oluyoruz.

Odaklanma becerinizi geliştirir. Etkili okumaya odaklanmak çok şey gerektir. Hiç kimse dikkatini vermediği takdirde, okuduğu şeyi anlayamaz. Bu sebeple okuma kişiye konsantre olma yeteneğini kazandırmanın kanıtlanmış yollarından biridir.

Yukarı da sizlere okumanın faydalarını saymaya çalıştım. Umarım bundan sonra ki zamanlarımızı boşa geçirmek yerine dolu dolu geçiririz. Sevgiyle kalın, kitapla kalın..

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]