Kodlama
0 (0)

Kodlama diğer adıyla programlama kelime anlamıyla belirli şartlara ve düzene göre yapılması öngörülen işlemlerin bütünü anlamına gelir. Programlama bilgisayara ya da elektronik devre ve mekanik sistemlerden oluşan düzeneklere bir işlemi yaptırmak için yazılan komutlar dizisinin bütünü veya bir kısmı olarak tanımlanır. Eğitimsel olarak 60’lı yıllarda Logo programlama dilinin kullanımı ile başlamıştır. Kodlamanın temeli algoritmadır.

Algoritma matematik ve bilgisayar programlarında, bir sorunun yanıtını ya da bir problemin çözümünü sonlu sayıda aşamalardan geçerek veren sistematik süreç; algoritmaların kuramsal açıdan incelenmesi bilgisayar bilimlerinde çok önemlidir.

Aslında bakarsak günlük hayatımızda farkında olmadığımız birçok sorunla karşılaşıyoruz. Bu sorunları aşamalı bir şekilde sona ulaştırmaktayız. Örneğin karnımız acıktığı zaman ilk önce bu sorunu algılıyoruz ve ardından ne yapabiliriz diyerek çözüm arıyoruz.

Kodlamanın Önemi ve Faydası

  • Kodlama, yeniliklere yol açar.
  • Kodlama, çocukların yaratıcı olmasını sağlar.
  • Kodlama, çocukların gelecekte iş bulabilmelerine olanak sağlar.
  • Kodlama, güveni arttırır.
  • Kodlama, diğer alanlarda da başarıya ulaşmada yardımcı olur.

Bilişim Okur Yazarlığı: Bilgisayarları oyun, internet ve sosyal medya dışında da verimli kullanmasını sağlar.

Bilgi İşlemsel Düşünme: Düşüncelerini sıraya koymayı öğretir ve uygulatır.

İşbirliği: Dünya üzerinde farklı ülkelerden farklı kişilerle işbirliği yapmayı öğrenir.

Yaratıcılık: Deneme ve üretme kabiliyetini artırır.

Takım Çalışması: Arkadaşlarıyla uyum içinde olmanın önemini öğretir.

Paylaşma: Bilginin paylaştıkça çoğaldığını fark ettirir.

Disiplinler Arası Etkileşim: Birden çok dersi, tek potada eritmeyi öğretir.

Programlama: Teknolojiyi kullanarak tüketen değil, teknoloji üreten nesiller yetiştirir.

Kodlamanın kullanıldığı alanlar nedir?

Bilgisayar ile kontrol sağlanan her yerde kullanılır. Alanlarını sınırlamak mümkün değildir fakat kodlama yapmadan önce eğitim almanız ve kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. İşte kodlamanın önemli olmasının bir nedenlerinden biri budur. Artık hayatımızın neredeyse her alanında var olan programlarını yönetmek için kullanılır. Teknolojideki gelişmeler ile bir programlama dili öğrenmek, bir yabancı dil öğrenmek gibi neredeyse zorunlu hale gelmektedir. Neden mi? Etrafımızdaki  neredeyse her şey programlanabilmektedir ve bizim de elimizdeki bu teknolojiyi verimli kullanabilmemiz için nasıl çalıştıkları hakkında bir fikir sahibi olmamız gerekir. Bu sayede hem ürünleri en iyi şekilde nasıl kullanabileceğimizi hem de ihtiyaçlarımız doğrultusunda geliştirebileceğimizi bilmiş oluruz.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]