Konaktan Müzeye
0 (0)

İç Anadolu da yer alan Aksaray ilin de hemen hemen her sokağında tarihi bir yapı görmek mümkün. Eski hamamlar, camiler, vilayetler gibi. Merkezde yer alan bu tarihi yapı üzerindeki kitabelere göre 1927-1930 yılları arasında inşa edilmiştir. Aksaray İl Özel İdaresine bağlı olan müzenin girişleri ücretsizdir. Hafta içi 08.00-04.30 hafta sonu 09.00-12.00 saatleri arasındadır. Şekil olarak güzel bir görünüme sahiptir iki katlıdır, içerisinde odalar planlı süslemelerine bir hayli özenilmiş. Türk üslubunu güzel bir biçimde yansıtmaktadır. 20 yy. havasını bahçe kapısından girdiğiniz andan itibaren alabilirsiniz. Güzel ve büyük bir bahçesi var kışın ve yaz ayında da ayrı güzelliklerde olduğunu söylemek mümkün. Dış çekim olarak da kullanılmaktadır.

İçeri de bal mumu heykeller ve yerli halk tarafından bağışlanan eşyalara rastlamak mümkün. Bu konak müzeye oluşturulmaya karar verildiği anda halkta büyük ilgi duymuş hatta çevre illerin köylerinden de eşya bağışlamak için gelenler olmuş. Müze içerinde kullanılan bütün ürünler orijinal yapısı ile dikkat çeker. İçerisinde Aksaray’ın ilk valisi olan Abdullah Sabri Karter’in heykelinin üzerinde vali beyin kendi kıyafeti vardır. Müze içerindeki her oda ayrı ayrı konseptlere göre düzenlenmiş ve gerçekçi olan yapısıyla büyük ilgi görmektedir. Aksaray halkının kültürel yapısı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Konağın içerisinde ikinci katta küçükte bir kütüphaneye yer verilmiş içerisinde Aksaray’da yetişmiş olan yazarlara ait eserler bulunuyor. Her köşesi tarih kokan bu yapıyı yolunuz düşerse gelip ziyaret etmenizi tavsiye ederim 🙂 Çıkışta bulunan hatıra defterine yazı yazmayı da unutmayın. 🙂

Bilmez misin dünya fani
Geldik gördük gidiyoruz
O hayat ne oldu hani
Geldik gördük gidiyoruz

Onca korku, dert ve tasa
Hiç uğrunaymış hülasa
Neşeyle boğulduk yasa
Geldik gördük gidiyoruz

SADRETTİN ALTAY

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]