Kore’li Ayla ve Türk Askeri Süleyman
0 (0)

1950 yılında Kore’ye gitmiş, 25 yaşında bir Türk genci olan Süleyman ile onun kanatları altına aldığı küçük bir Koreli kızın hayat hikayesidir.

Genç Süleyman, Çinlilere karşı verdikleri mücadele esnasında rastlar bu küçük kıza. Süleyman, savaş alanında gidecek hiçbir yeri olmadığını öğrendiği çocuğu yanına alır. Karla kaplı alanda soğukta büzülmüş bir halde bulur küçük kızı. Küsmesizdir, çünkü anne ve babası Çinliler tarafından öldürülmüştür. Türk askeri, bu sevimli kıza Ayla ismini verir. Ayla, çok geçmeden alışır Türk askerinin bulunduğu ortama. Türkçeyi de hemen öğrenen Ayla, hatta tercümanlık bile yapmaya başlar. Savaş sürerken tam bit buçuk yıl boyunca Ayla’yı yanından ayırmaz ve ona babalık yapar. Birbirine iyice alışırlar, fakat bu baba kız ilişkisi sonlanmak zorunda kalır. Ülkeden ayrılma vakti geldiğinde Ayla’yı yanında götürmek ister Süleyman, ama şartlar izin vermez. Elden çare gelmeyince Ayla’yı bir yetimhane okuluna bırakmak zorunda kalır ve baba kız istemeyerek de olsa ayrılır. Ayla bir kez daha ailesini kaybeder. Ve aradan 60 yıl geçer.

O Türk askeri, 85 yaşına geldiğinde, bu küçük kızın nerede olduğunu, yaşayıp yaşamadığını öğrenmek ister. Bunu için de Türk Kore Savaşı Gazileri Derneğine, bir umut diyerek adımını atar. Elindeki tim fotoğrafları yanında getiriyor. Tek bildiği ise ona Ayla ismini verdiğidir. Aradan 60 yıl geçse de Süleyman amcanın umudu tazedir. Ayla’yı bulacaktır. Kore televizyonunun da zemin oluşturmasıyla adeta bir seferberlik ikan edilir. Türk askerinin üssünde ki tek yetim Ayla değildi. Anne ve babasını kaybeden 20 kadar yetim çocuğa da sahip çıkılmıştır. Ayla’nın bulunma ümitleri tek tek tükenirken 1 ay sonra güzel bir haber gelir. Ankara  Okulu öğrencilerinden olduğunu söyleyen bir adam, Türk askerinin okula getirdiği Ayla’yı hatırlar. Mezun olduktan sonra ablasıyla iletişimde kalmaya devam ettikleri öğreniliyor. Ve güzel haber gelir. Simdilerde Ayla 60 yaşındadır. Kullandığı isim ‘Kim Eunja’dır. Bir çocuk yuvasında çalışır. Kore televizyonu, Ayla’nın kapısını çalıyor. Ayla, neyle karşılaşacağından habersizdir.  Ve Süleyman ile olan fotoğrafları gösteriliyor. Fotoğraflardan hemen kendisini tanır. Hatıralar canlanır. Hıçkıra hıçkıra ağlamaya başlar Ayla. Süleyman Kore hükümetinin aracılığıyla ülkeye davet edilir. Ve büyük gün gelip çatar. İkisinin de heyecanı gözlerinden okunuyordur. 60 yıl sonra Süleyman’ın Ayla’yı bırakmak zorunda kaldığı yerde buluşma  gerçekleşir.  İki tarafta çok mutlu olmuştur. Şimdi kaç yaşında olduğunun önemi olmaksızın Ayla onlar için hala 5 yaşında ki o küçük tatlı kız çocuğudur.

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]