Korona Virüsün Doğaya Etkisi
0 (0)

Korona Virüsün Doğaya Etkisi

İnsanlığın doğaya yıllardır doğaya yaptığını bilmeyen yoktur. Korona virüsü yani COVİD-19 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü bu salgını COVID-19 Pandemisi olarak ilan etti. Şu anda dünya genelinde toplam 1,54 Mn can kaybı yaşandı ve her geçen gün artmakta. COVID-19 sadece bununla kalmayıp ülke ekonomileri için ciddi sıkıntılar yaratmakta.

Olumlu Etkileri

COVID-19’dan dolayı evlerine kapanan insanlar dışarı çıkmadığı için küresel ısınmanın azalmasına sebep oldu. Mart’ta yani pandeminin başladığı ilk ayda neredeyse hava, deniz ve kara seyahatleri iptal edildi . Bu sayede havaya beklenenden 28 milyon ton daha az karbondioksit salınımı olduğu açıklandı. İkinci Dünya savaşından sonra görülmemiş bir şey. Seyahat iptallerinden dolayı azalan deniz yolculuğu su kalitelerinin artmasına neden oldu. Hindistan’daki Vembanad Gölü’nün su kalitesinin %34 arttığı tespit edildi. COVID-19 sadece insanlığı değil doğayı da etkiledi. İnsanların yokluğu fırsat bilen hayvanlar birçok ülkede şehre inmesi sosyal medyada büyük dikkat çekti. Venedik’te kanalların berraklaşmasıyla balıklar göründü, İngiltere’de sokaklara keçiler indi, Japonya’da geyikler metro istasyonunda dolaştı. Yetkililer Amerika’da Hayvan kazalarının %58 düştüğünü ifade ettiler.

 

Olumsuz Etkilileri

COVID-19 doğanın yeniden dirilmesine yol açmış gibi görünebilir, ancak resmin tamamı ne yazık ki o kadar da pembe değil. COVID-19 yüzünden tıbbı artıklar, online alışverişlerden dolayı oluşan ambalaj atıkları arttı. Hükümetler, hayvan koruma topluluklarının sayısını azalttı bu da hayvan kaçakçısı ve kaçak avcıların harekete geçmesine sebep oldu. Nesli tükenmekte olan hayvanlar, kaçak avcılar ve hayvan kaçakçıları yüzünden büyük tehlike ile karşı karşıyalar. Sadece bununla kalmayıp benzer şekilde, yasadışı ağaç kesiminde büyük bir artış görüyoruz. Hükümet verileri, Brezilya Amazon’daki ormansızlaşmanın Mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 arttığını gösteriyor.

Etkiler kısa vadede bunlar gibi gözüküyor. Belki uzun vadede hükümetlerin ve insanların yaşananları görüp bilinçlenmesiyle bazı şeyler değişebilir gerçek patronun doğa olduğu gibi.  Birçok insan “doğa kendini yeniliyor/sıfırlıyor” ifadesini kullandı. Ama bazı kesimler ise “doğanın intikamı” olarak adlandırdı. Peki gerçekten doğa intikam mı alıyor?

Kaynak:

https://en.wikipedia.org/wiki/Impact_of_the_COVID-19_pandemic_on_the_environment#Background

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]