Kuaförlerde virüse geçit yok
0 (0)

Ankara, Keçiören, Yeşilöz Mahallesinde Erkek Kuaförü olan Hakan Tezol (41) Koronavirüs salgını sonrası yaşanan süreci muhabirimiz Murat İçli’ye aktardı.

Öncelikli olarak sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Aslen Kalecikliyim, 29 senedir erkek kuaförüyüm , Evli ve 1 çocuk babasıyım, Meslek hayatımda yaklaşık 19 yıl farklı kuaförlerde çalıştım, daha sonra buradaki dükkanımı açtım, Allaha şükür 10 yıldır kendi dükkanımı işletiyorum.
İçinde bulunduğumuz zor koşullarda neler hissediyorsunuz?
Koronavirüs salgını ile yaklaşık 3 ay kapalı kaldık. Hükümetin berberleri kapatma kararı son derece yerinde bir karardı. Sonuç itibariyle insanlar ile en yakın temasta bulunan bir mesleği icra ediyoruz. Bu 3 aylık kapanma süreci ciddi manada zorladı. Daha önce hiç hayatımda bu kadar çalışmadan evde durduğumu hatırlamıyorum açıkçası bu açıdan da bambaşka bir süreç içinde bulduk kendimizi. İnsan evde kaldıkça düşünmeye düşündükçe de karamsarlığa kapılıyor örneğin her esnaf gibi bu süreçte aklım Bağkur, dükkan kirası, ev giderleri gibi ödemeleri nasıl yapacağımı düşünmekle yoruluyordu. Ancak bu süreçte gerek hükümet gerekse belediyeler ellerinden geldiğince bizlere esnafa, vatandaşa yardımcı olmaya çalıştığını düşünüyorum. İlk etapta Bağkur ödemelerimiz ertelendi, bu erteleme ödeme yapamayacak durumda olan bizlere rahat bir nefes aldırdı. Bu süreçteki yardımlaşma ruhuna yakışan adımlar atıldığını düşünüyorum. Yine aynı şekilde Belediye su faturalarında ödeme ertelemesi yaptı. Bu atılan adımlar esnafların belinin bükülmesini engelledi.

Kuaförlerin açılış kararı ile birlikte nasıl bir süreç yaşadınız?
11 mayısta alınan kuaförlerin açılma kararı ile birlikte hummalı bir açılış sürecine girdik. Açılış öncesi hijyen tedbirleri kapsamında dükkan içerisinde bir dizi tadilat gerçekleştirdik. Zaten içinde bulunduğum dükkanı virüs öncesinden tadilat yaptırmayı düşünmekteydim, daha sonrasında beklenmedik şekilde gelen bu süreçte de dükkanımızı hijyen kuralları çerçevesinde bazı tadilatlardan geçirdik. Dükkanımızı açılış öncesi dezenfekte ederek ilk tıraşa uygun bir ortam hazırladık.
“Yeni Normal” dönemde kuaförlerde ne gibi değişiklikler var?
Yeni Normal dönemde biz kuaförlere çok ciddi görev ve sorumluluk düşmekte, çünkü burada günde belki de 50-60 kadar insana hizmet veriyoruz. Bu dönemde bazı kurallar bizlere bildirildi. Eldiven ve maske kullanım zorunluluğu bunlardan bazıları. Tıraşta hem müşterinin hem de bizlerin maske kullanım zorunluluğu bulunmaktadır. Bizde bu kapsamda elimizden gelen hazırlığı yaptık ancak kuaförlerin temel malzemeleri olan kolonya, boyun bantı, tek kullanımlık havlu gibi ürünlerde ciddi manada bir fiyat artışı gözlemledik. Bu konuda Berberler Odası veya Maliye Bakanlığı tarafından bir fiyat düzenlemesi yapılmalıydı, umarız bu süreç içinde bu temel malzemelerde esnafı rahatlatacak bir düzenleme gerçekleşir.

29 senelik meslek hayatında daha önce böyle bir şey yaşamadığını dile getiren hakan tezol, müşterilere sunduğu birçok hizmetinden mahrum kaldığını, sakal traşı, ağda, saç yıkama gibi işlemlerin yasaklanması sebebi ile maddi açıdan zorlandığını dile getirdi. Salgın süreci ile berberler odasının saç traşı fiyatlarında yeni bir düzenleme yaptığını ancak bunu müşterilere yansıtamadığını dile getirdi. Nedeni ise müşterilerin salgın süreci içerisinde berberlere gitme alışkanlığının değiştiğini ayrıca çoğu insanın evde kendi makinası ile traş yapmaya başladığını ifade etti.

 

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]