Menüde Ne Var?
0 (0)

 

Her yörenin kendine has bir kültürü vardır. Yemek kültürü, tarihi eser kültürü,  kıyafet kültürü ve daha birçok kültür…

Kimi şehir sazıyla sözüyle meşhurdur, kimi şehir bir hayvanıyla. Kimisi güzel yemekleriyle kimisi kıyafetleriyle bilinir. Peki, sizin şehrinizi ne ile anlatabiliriz? Yemek mi, tarihi eser mi yoksa başka bir şey mi? Dilerseniz yorumlara şehrinizi özetleyecek ya da şehrinizin en meşhur yani en bilinenlerini yazabilirsiniz. 🙂

 

Mesela ben şehrimi “kebap, şırdan, taş köprü, küçük saat, büyük saat, merkez camii, narenciye, şalgam, bici bici” olarak anlatabilirim. Sanırım unuttum yazın o kavurucu sıcaklar var. Adana aslında en çok sıcağı ile meşhurdur.  Başka şehirden gelip klimalı otobüsten indiğinizde adımınızı otobüsten dışarıya attığınızda ayağınız yere değdiği an alırsınız o sıcaklığı. Hissedersiniz yüzünüzde. Yemeğini bile yemeden sıcaklığı ile anlarsınız nerede olduğunuzu 🙂

Şimdi sizlere yaptığım yemeği anlatacağım. Bizim menümüzde ki yemeği sizinle paylaşacağım ve tarifini de size vereceğim 🙂  Herkes yapabilir tabii ki bu Adana’ya özgü değil ancak Adanalılar kadar da güzel yapan yok diye düşünüyorum. 🙂

O halde gelelim yemeğimizin tarifine ve yapılış aşamasına 🙂

 

 

MALZEMELER

750 gram kıyma

2 orta boy soğan

3 diş sarımsak

2 su bardağı pirinç

1 su bardağı bulgur

1 yemek kaşığı biber salçası

4 orta boy domates

Yarım demet maydanoz

1 tatlı kaşığı pul biber

1 çay kaşığı karabiber

1 tatlı kaşığı sumak

İsteğe göre tuz

Yarım limon

1 su bardağından 2 parmak eksik Ayçiçek yağı

Malzemenin fazlalığına göre asma yaprağı

 

YAPILIŞI

Önce soğan ve sarımsağı derin bir kapta ellerimizle iyice karıştırıyoruz. (El lezzeti çok önemli. Biz burada pek kaşık vs gibi araç gereçlerle karıştırmıyoruz) 🙂  Sonra pirinç, bulgur, domatesi ekleyip tekrar karıştırıyoruz. Baharatlar en son gelecek şekilde diğer tüm malzemeleri ekleyip iyice karıştırıyoruz.

 

Tüm malzemelerin karışmış hali.

İyice sarma içimizi karıştırdıktan sonra sıcak suda haşlanmış yapraklarımızı soğuduktan sonra tek tek ayırıyoruz. Daha sonra bir tane yaprak alıp yaprağın ucunda ki o baş kısmını koparıyoruz. Yaprağın damarlı tarafı içe gelecek şekilde tepsiye ya da her hangi düz bir şeye koyuyoruz. ( Genelde annelerimiz elinde sarar. Biz işin hala acemi kısmındayız) 🙂   Kaşık yardımı ile yaprağın üzerine hazırladığımız iç harcından koyuyoruz ve düz bir şekilde etrafına yayıyoruz.

 

 

 

Daha sonra üst kısmın kenarlarından içe doğru büküyoruz. Sonra üst kısmını kapatıp kenarlarını içe büke büke sarıyoruz. Piştiğinde taşmaması için sıkı sıkı sarmak önemli.  Tüm yapraklar için aynı işlemleri tekrarlıyoruz. Eğer iç harcınız arttıysa bunu başka bir şekilde de değerlendirebilirsiniz. Biz yazın büyük salatalıkları oyup kurutuyorduk.

Görselde gördüğünüz kurumuş salatalık ve patates. Patatesi oyup içini de sarmanın iç harcı ile dolduruyoruz. Sarmayı pişireceğimiz tencereye güzelce diziyoruz.

 

 

Sonra isteğinize göre sos yapabilirsiniz. Biz genelde sarımsak ve yağdan oluşan sos yapıyoruz ve sarmamızın üzerine döküyoruz.

Dilediğiniz gibi servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.  🙂

 

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]