MONA ROSA
0 (0)

Sezai KARAKOÇ Ankara Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesinde eğitim görmekteyken gönlünü Geyveli bir muhacir kızına, Muazzez AKKAYA’ya kaptırır. Muazzeze olan aşkı gün geçtikçe içinde büyür, büyüdükçe ulaşılmaz bir hal alır. Sezai KARAKOÇ Muazzeze olan aşkını her defasında açılmaya çalışır ama kendini yakışıklı görmeyip reddedileceğinden korktuğu için bir türlü açılamaz. Şairde olasa, duygularının esirde olsa, serde erkeklik var…. Şair bir gün cesaretini toplar ve Muazzezin karşısına dikilir. Muazzeze olan aşkını ilan eder.

Sezai’nin korktuğu başına gelir ve Muazzez reddeder. Sezai’nin içindeki aşk buna rağmen bitmez. Muazzez üniversitenin yaz tatillerinde Sakarya Geyve’deki yazlıklarına tatile gider. Sezai de  Muazzezin yazlığının karşısındaki yazlıkta bahçıvan olarak işe başlar. Bu sayede Sezai üniversite dışında yaz tatillerinde de Muazzezi görme fırsatı yakalar. Sezai KARAKOÇ Mona Rosa adlı şiirini de burada kaleme alır.

Üniversite biter ve mezuniyet kutlamaları başlar. Sezai KARAKOÇ’ta bu kutlamalarda şiir okumak için sahne alır. Sezai’nin gözleri Muazzezi arar ve karşısında annesi, babası, hocaları ve bütün üniversite öğrencileri vardır. Muazzezin gözlerine bakarak Mona Rosa adlı şiirini okur. Şiir çok beğenilir ve ardı ardına üç defa okunur. Sahnenin sonuna doğru Muazzez, Sezai’ye yaklaşır ve teklifin geçerli ise kabul ediyorum der. Tabi üstat içinde büyüttüğü aşka karşılık bir de gurur büyütür. Muazzeze “Senin aşkın artık bana yetişemez.” der ve “HAYIR” cevabını yapıştırır. Bu cevaptan sonra Muazzez yıkılır ve olduğu yere bayılır. Ertesi gün Muazzezin intihar ettiği haberi yayılır. Tabi bu haber asılsızdır. Muazzez AKKAYA Amerika’daki kızı Dr. Ayşegül GİRAY’la yaşamaktadır. Muazzez Akkaya’nın Mülkiye yıllarında uluslararası yarışmalara katılan bir ping pong şampiyonu olduğu, Sezai KARAKOÇ’un ünlü “Ping Pong Masası” şiirini bağlamamıza neden oluyor. Son olarak Sezai KARAKOÇ’un hiç evlenmediği rivayet edilmektedir.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]