Odaklanma
0 (0)

Bir işi yapmak, bir şeye başlamak, bir görevi yerine getirmek için odaklanmak gerekir. Odağımızı sabit tutmak ise çok zordur. Bir sürü bahane bulabiliriz. Peki odaklanmak için neler yapmalıyız?

İçsel bir duyum olması gerekir. İstediğimiz işe başlayabilmek için içimizde bir yerde bir duyumun harekete geçmesi gerekir. Kabul ettirmemiz lazımdır. İçimize işe başlamayı kabul ettirmek zorundayız.

İçsel yolculuğumuzu başarıyla tamamladık diyelim. Amacımıza doğru emin adımlarla ilerliyoruz. İç sesimize bunu kabullendirdik sırada değişmek var. Değişim gerekir. Tembel olduğuna inanan bir kişi ders çalışma eğilimi göstermez. İş hayatında altta olan kişiler üretme eğilimi göstermezler ancak kendilerine yalnızca bir dakika ayırsalar ve düşünseler çözüm bulabilirler. Acaba gerçekten tembel misin, iş hayatında gerçekten geride misin, insanlar seni sevmiyor mu? Hayatının bir dakikasını bunlara ayır ve yalnızca buna odaklanarak bunları düşün. Vücudumuz ona öğrettiğimiz şeyleri unutmaz. Bildiği şeyden şaşmaz. Örneğin babası tarafından hiç sevilmemiş bir kız ileride birinin onu sevebileceğin inanmaz. Bu tabuyu ancak odaklanarak yıkabilir. Vücuduna sevilmeyi hakettiğini anlatır ve kabul ettirirse bu bir başarı sayılır.

Duygularının icinde boğulan insanlar için bu durum hiç kolay değildir. Bilinçaltı, odak hiç farketmez değiştirmek çok zordur.

Zihnimizde sorunumuz için yer açmalıyız. Sonra düşünmeliyiz. ‘Bütün bu olanlar beni niye yıpratıyor? İşlerimi engelliyor ya da yapamaz duruma getiriyor?’ Sorular sormalı ve dürüstçe cevaplar vermeliyiz. Kendimize yalan söylemek buradaki en büyük yanlış olur. Sorduğumuz soruların cevapları bizi tatmin etmelidir. Sorunu bulduktan sonra buna bir tanım koymalıyız.’ Ben ders çalışamıyorum çünkü tembelim’ bile olabilir. Tembellik anahtar kelimesi bir köşede durmalı ve şunu sormalıyız. ‘Aradığım kelime tembel mi? Emin miyim? Ben tembel olduğum içen mi ders çalışmıyorum? İstemiyor muyum? Gerçekten tembelliğim yüzünden mi böyleyim?’ sorusunun cevabı evet ise doğru yoldasınız. Odak noktasını kaybetmemelisiniz. Tekrar tekrar sormalısınız. Tembellik ne? Tembel olmaya iten şey nedir? Tembel miyim istemiyor muyum? En sonunda tembellik veya değil, çıkan sonuç her ne ise bunu içten bir şekilde kabul etmelisiniz. Artık işlere odaklanabilirsiniz.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]