Oyun bağımlılığı nedir?
0 (0)

Oyun  bağımlılığı nedir: Bilgisayar veya mobil cihazlarla uzun süre boyunca sağlıksız biçimde oyun  oynanmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Oyun bağımlıları, gerçek dünyayla etkileşime girmek yerine zamanlarını oyunlarla geçirip, favori oyunlarında kendilerini geliştirmek veya başarı elde etmek için harcarlar. Bu rahatsızlıktan muzdarip kimseler kendilerini diğer insanlardan izole etmeye eğilimli olup, önemli sorumluluklarını ihmal ederek tüm vakitlerini oyun oynamaya harcayabilirler.

Oyun bağımlılığı genellikle çocuk ve gençlerde görülmektedir. 2000’li yılların başlarından beri teknolojinin ve bilgisayarların gelişmesi  ile internetin ortaya çıkması ve yayılması ile bu durum ortaya çıkmaya başlamıştır. Bunun sebepleri aileden yada teknolojilerin gelişmesi,  yeni oyunların cazip tekliflerle insanları kendilerine çekmesi gibi nedenleri de vardır.  Burda en önemli görev çocukların anne ve babaya görev düşmektedir. O yüzden aile bireyleri çocuklarını kontrol etmek ve yönlendirmeleri gerekir. Tam tersi durum karşısında çocuklar oyun bağımlısı ve asosyal çocuklara dönüşebilir ve bu gibi durumlar çocukların psikolojileri, yaşamsal ihtiyaçlarını ve bedensel sorunlar yaratabilir. O yüzden çocuklarımız bir iş yaparken  ya da iş yaparken bizi engellemesi için çocukların önlerine tablet, bilgisayar ve telefon verilmemelidir. Verilecekse de kontrol altında verilmelidir. Belli bir süre ve zamanda oynanmasına izin verilmelidir. Oynadığı oyunları da kontrol etmekte gerekmektedir. Çocukları kütü yönde etkileyecek, şiddete yönlendirecek ve cinsellikle ilgili tarafları olup olmadığına çok dikkat edilmelidir. Bununla ilgili uzmanlara danışarak çoğumuzu bilgilendirerek çocuğumuzun oyun bağımlısı olmasını engelleyebiliriz. Böyle bir durum karşında çocuklarımıza kızmak, bağırmak, elinden telefon ya da bilgisayarı almak yerine çocuğumuzu anlamaya çalışmalı ve uzman kişilerde yardım almak ya da bir psikolokla görüştürmek daha doğru olur.

Oyun bağımlılığı nedenleri

Bir oyuna neden bağımlı olursunuz ve devamlı o oyunu oynamak istersiniz, bunu  birçok nedeni vardır. Başta oyunları mola ya da burdan sonrası dinlenmelisin yani ara vermelisin diye bir zaman yok. Ara olmadığı için çocuk onu bitirene kadar oymak istemektedir. Uyarıcı bir etken oyunlarda yoktur. Çeşitli fırsat ve görsellerle çocukları dikkati çekmeye ve oyunu sürekli oynamaya teşvik etmektedir. Rekabet ortamının da olması çocukları ekran başından kaldırmıyor. Grup ya da tek kişilik oyunlarla yarış haline getirilerek çocuklar yenme duygu ile ara vermeden oynamaktadırlar.

Oyunlardaki seviyelerin olması bu seviyelere ulaşınca kazanacakları oyun içinde yardımcı olacak şeylerin artması içinde çocuklar oyuna devam etmektedir. Çocuklar oyun oynayarak belli bir statüye ulaşabilmektedir. Kendi hayatların söz sahibi olamayan çocuklar burda söz sahibi olabiliyorlar. Kaç yaşında olursan fark etmeksizin. Online olup olmaması da çocukları oyunlara çekmektedir. Ayrıca oyunlardan para kazanabilir bir durumda söz konusu olduğu için çocuklar para kazanmak içinde oyunlar oynamaktadır. En önemlisi ise çocuğun oyundan aldığı haz, mutluluk, heyecan, aksiyon ve korku çocukların duyularına hitap etmekte ve sanal dünyadaki karakterleri kendilerine benzetmeleri  ve yakınlık duymalarına bağımlılığın parçalarındandır.

Oyunun haddinden fazla kullanılması hem bedensel ve ruhsal rahatsızlıklara yol açmaktadır. O yüzden oyunu belli bir zaman aralığında oynamak gerekmektedir. Kendi hayatımızın ve düzenimizi bozmayacak bir şekilde kullanılması daha sağlıklıdır. Bu yüzden kendi sağlığımız için ve bir sorun oluşmaması için  daha dikkatli hareket etmemiz gerekmektedir.

Sağlık sanal gerçeklikten daha önemlidir.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]