Pandeminin etkileri
0 (0)

Geçtiğimiz yıl tam da bu zamanlar Çin’in Wuhan eyaletinde başlayan Covid-19 salgını bildiğimiz gibi bütün dünyayı çok olumsuz etkiledi. Yaşam neredeyse durma noktasına geldi. İnsanlar sokağa çıkmayı, alışveriş yapmayı gezmeyi, sportif faaliyetlerini her şeyi neredeyse bırakma noktasına getirdi. Bu durum eve kapanan insanları çok olumsuz etkilediği gibi dış dünyayı alışveriş yapılan esnafları, ticareti ciddi anlamda olumsuz etkiledi. Bunların başında kırtasiye işletmecileri de yer alıyor. Özellikle okulların da kapanmasıyla bu durum onları çok olumsuz etkiledi.

 

Bu yazım da bu durumdan çok olumsuz etkilenen kırtasiye işletmeciyle yapmış olduğum röportajıma yer vermek istiyorum…

 

Öncelikle sizi tanıya bilir miyiz?

İsmim Taner Dağtekin. Otuz üç yıldır bu kırtasiyeyi işletiyorum. Emekli sınıf öğretmeniyim. Öğretmenlik yıllarım da bu kırtasiyeyi kendi isteğimle öğretmenlikten arda kalan boş zamanlarımı değerlendirmek için açtım. Eğitime gönül vermiş biri olarak bu işi severek yapıyorum. On yıl öğretmenlik yaparak yirmi iki yıldır da emekli olarak bu işi yapıyorum.

Pandemi dönemi sizi nasıl etkiledi?

Pandemi dönemi bizi ciddi anlamda çok olumsuz etkiledi. Pandeminin başlaması ile birlikte okulların da kapanmasıyla alışverişte ciddi anlamda düşüş yaşandı. Pandemiden önce işlerimiz çok iyiydi. Özellikle okul döneminde alışverişler çok iyiydi. Biz de para kazanıyorduk. Pandemiyle birlikte alışveriş azaldı. Ekonomik anlamda çok zarar gördük. Mekanın kirasını ödemekte, çalışanların ödemelerini yapmakta ciddi anlam da sıkıntı yaşıyoruz. Ticari alışveriş yapamıyoruz.

Pandemi yüzünden kapatmak zorunda kaldınız mı hiç?

Pandemi yüzünden kapatmak zorunda kaldık. Covid-19 salgınının yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte bütün iş yerleri kapandı. Buna biz de dahil. İlk başta bir hafta gibi bir süre kapattık. Daha sonra açtık. Ama bu dönemde eğitime ara verilmişti, okullar kapandı, sokağa çıkma yasakları uygulandı. Bu yüzden kırtasiyeyi açınca pekte bir anlamı olmadı.

 

 

Pandemi döneminde uygulanan kısıtlamalarla birlikte insanlar sosyal medya üzerinden kitap okuma etkinlikleri başlattı bu durum sizi etkiledi mi?

Bu durum biz de pek etkili olmadı. İnsanlar kitap alışverişi yapmadı. Genellikle internet üzerinden alışveriş yaptılar.

Gündelik yaşamda insanların kitap okuma alışkanlığı nasıl. Roman alışverişleri nasıl?

Romanlar neredeyse hiç satılmıyor. İnsanların kitap okuma alışkanlığı yok denecek kadar az. Pandemiden önceki dönemde bile günlük ortalama bir ya da iki kitap satılıyordu. İnsanlarda okuma alışkanlığı yok. Varsa da kitapları internet üzerinden alıyor olabilir. Romanlar bizde pek satılmıyor.

 

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]