Peygamberler Şehri: Şanlıurfa
0 (0)

Peygamberler şehri deyince akla ilk gelen yer hiç şüphesiz ki Şanlıurfa oluyor. O zaman haydi hep beraber yazın sıcağıyla kavuran, kışın sert soğuğuyla üşüten; Buram buram tarih kokan Güneydoğu’nun incisi ve aynı zamanda Peygamberlere yurt olmuş bu güzel şehri tanıyalım.

Urfa’nın etrafı dumanlı dağlar türküsünü ne zaman dinlesem içimi bir hüzün kaplar. Eşkıya filmini izledikten sonra ne zaman bu türküyü dinlesem filmin o acıklı, hüzünlü hikayesi yüreğime düşer. 20 yıldır Urfa’da yaşıyorum, şimdi sizlerde bu türkü eşliğinde bu yazıyı okuyarak güzel memleketimi tanıyın.

Dünyanın İlk Tapınağı: Göbeklitepe

Uçağa atlayıp öyle uzak diyarlara gitmenize hiç gerek yok. Dünyanın bilinen en eski ilk tapınağı bizim memleketimizde. Şanlıurfa merkeze kendi aracınızla 30 dakika mesafede bulunmaktadır. Yakın zamana kadar en eski tapınak olarak bilinen Stonehenge’den de eski olduğunun ortaya çıkması Göbeklitepe’yi Urfa gezinizin liste başına oturtuyor. 12 bin yıllık geçmişiyle uygarlığın kökeniyle ilgili bilinen tüm gerçekleri değiştiren bir yer Göbeklitepe.

Bölge de hala kazı çalışmaları devam etse de gün yüzüne çıkarılmış olan yapıları gezebiliyorsunuz. Yapıyı gezerken taşlar üzerine işlenmiş kabartma hayvan figürleri dikkatinizi çekecektir. Okuduğumuz birçok kaynakta yaşam için büyük önem taşıyan buğdayın atasının da ilk olarak Göbeklitepe eteklerinde yetiştiğinden bahsediliyor.

 

Hz. İbrahim’in Doğduğu Mağara

Urfa’ya Peygamberler şehri denmesinin en büyük sebebi de, inanışa göre Hz. İbrahim’in bu topraklarda doğmuş olmasıdır. Ziyarete açık olan mağaranın efsanesi ise şöyle:

Bir gün baş kâhin, Kral Nemrut’a gelip o yıl doğacak bir çocuğun kendisini öldüreceğini söyler. Bunun üzerine kral, o yıl doğacak bütün erkek çocukların öldürülmesini emreder. Nemrut’un askerlerinden olan Azer, hamile olan karısını bir mağaraya gizler. Burada Hz. İbrahim’i dünyaya getirir ve mağarada bırakarak eşinin yanına döner.

Söylendiğine göre İbrahim Peygamber 17 yaşına kadar bu mağarada yaşamış. Mağaradan çıkan suyun şifalı olduğuna inanılmakta ve birçok hastalığı iyileştirdiği düşünülmekte. Mağarayı gezerken hikayeden ve ortamdan siz de etkileniyorsunuz.

Balıklıgöl ve Ayn Zeliha Gölü

Urfa’yı gezerken en dikkat çeken yerler kesinlikle bu 2 göl. Bir de hikayesi var bu 2 gölün. Mağarada doğan İbrahim Peygamber büyür ve Nemrut’un taptığı putların gerçek olmadığını, onlara inanmalarının doğru olmadığını halk arasında yaymaya çalışır. Buna çok sinirlenen Nemrut ateş yakılmasını ve İbrahim Peygamber’in ateşe atılmasını emreder. Nemrut’un kızı (bazı kaynaklarda evlatlık kızı olduğu belirtilir) buna engel olmak için babasına yalvarır ve çok gözyaşı döker. İbrahim Peygamber ateşe atıldığında ateş göle, odunlar ise balığa dönüşür. Zeliha’nın gözyaşları ise Ayn Zeliha gölünü oluşturur.

 

 

Eğer Urfa’ya yolunuz düşer de gelirseniz bu iki göl mutlaka listenizde olmalı. Etrafta yer alan çay bahçelerinde biraz mola verip bu büyülü atmosferde kendinizi dinleyebilirsiniz.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]