Popüler Sorun ‘TİKTOK Çılgınlığı’
0 (0)

Günümüzde sosyal medyayı kullanmayan neredeyse kalmadı artık. 7den 70e herkesin en az bir tane sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Şimdi size soruyorum sizin kaç tane sosyal mecralarda hesabınız var? Son zamanlarda hızla artan sosyal medya platformlarına bir yenisi daha eklendi. İnstagram, Facebook, Youtube, WhatsApp derken bir de baktık yeni mecra ortaya çıktı. Bunun adı Tiktok.  Çin’de başlayan ve viral etkisiyle yayılan TikTok; mesajlaşma, video paylaşma, müzik indirme gibi özelliklerle bir paylaşım ağı olarak karşımıza çıkıyor. Windows, iOS ve Android sürümü ücretsiz olarak indirilebiliyor ve hatta çokça indiriliyor. O kadar indiriliyor ki, kısa sürede dünyanın en çok indirilen uygulamalarından biri olmayı başarıyor.

Pandemi sürecinden dolayı sıkça telefonlarımızı elimize alarak bol bol vakit geçirmeye başladık. Tiktok’u indirdik telefonumuza. Peki, Tiktok gerçekte ne onu sizlere biraz anlatayım.

Tiktok, kendisini küresel bir video topluluğu olarak tanıtıyor. Platformda kendinize kısa 15 saniyelik videolar videolar oluşturuyor ve paylaşıyorsunuz. Ancak aslında bakarsanız sadece

 

15 saniye ile de yetinmeyebiliyorsunuz. Çünkü dilerseniz bu videoları birbirine ekleyebiliyor ve çok daha uzun videolar da oluşturabiliyorsunuz. Videolarınıza efektler, müzikler, etiketler, çıkartmalar, sesler ekleyebiliyor; filtreler uygulayabiliyorsunuz. Oluşturduğunuz videoları birleştirebiliyor, kırpabiliyor, kesebiliyor, kopyalayabiliyorsunuz. Size bu gibi şeyleri yapmanızı sağlayacak çeşitli düzenleme araçları da sunuyor.

Böyle bir mecra nasıl bizim hayatımıza girdi. Hani bir söz vardı ‘ herkes 15 dakikalığına ünlü olacak’ diye artık geçtik 15 dakikayı 15 saniyede millet ünlü olmaya başladı. Nasıl böyle bir girdabın içine düştük anlamış değilim. Çekilen videolar o kadar ilginç, tuhaf, enteresan ki bunlar insan mı diyorsun kendi kendine. Ne yazık ki toplumumuzu, kültürümüzü olumsuz etkileyen bu tür uygulamalar beni çok üzmektedir.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]