Arama:

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ (AGH)

 Avrupa Gönüllü Hizmeti – European Voluntary Service (EVS) nedir? 

Eğitim kurumlarımız ve içinde yaşadığımız toplum ve aile hayatımız gençlerimizi hayata hazırlamakta yetersiz kalmaktadır. Küçük yaşlardan başlayarak bir sınav maratonunun içine düşen çocuklarımız ve gençlerimiz geleceklerini yönlendirme konusunda yeterince bilgiye sahip değiller. Üniversiteden mezun olup iş bulamayan pek çok gencimiz ise bunun en büyük kanıtı. Bu çıkmazdan kurtulabilmek için gençlerimizin kendi kabuklarının dışına çıkarak kim olduklarını keşfetmeleri ve seçeneklerini fark etmeleri gerekiyor. Peki, bunu nasıl yapacaklar?  Bu sorunun cevabı Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) olabilir.

Ulusal Ajansın sunduğu onlarca programdan birisi olan AGH ile 17-30 yaşları arasında yüzlerce gencimiz mezuniyet ve dil yeterliliğine bakılmaksızın, 1 yıla kadar Avrupa’da diledikleri bir ülkede gönüllü faaliyetlerde yer alarak yabancı dillerini geliştirebilmekte, yepyeni bir dil öğrenebilmekte kültürlerarası iletişim becerilerini artırabilmekte, hiç tanımadığı yeni bir ortamda çalışabilme ve iletişim kurabilme stratejilerini öğrenebilmekte ve bu sayede ülkeye döndüklerinde kazandıkları özgüvenle iş piyasasında seçeneklerini çeşitlendirebilmektedirler. Bunun yanı sıra, Gencin yol, konaklama, yemek masrafları ve dil eğitimi Ulusal Ajanslar tarafından karşılandığı gibi kendisine belli bir miktar da cep harçlığı verilir.

Üstelik bütün bunlara hiç bir ücret ödemeden ulaşmaları mümkün. Gönüllülerin  yeme, içme, konaklama, vize, sigorta vs.  masrafları  Merkezimiz  tarafından karşılanmaktadır.  Hatta aylık belli bir miktar cep harçlığı da verilmektedir.

agh_06

AGH kapsamında Avrupa’da dilediğiniz bir ülkede gönüllü faaliyetlerde yer alabilmeniz için;

1-Yılda 3 Başvuru Dönemi bulunmaktadır. Başvuru dönemlerinden 1-2 ay öncesinde gerekli hazırlıklara başlamanız gerekmektedir.

2- Program kapsamında AB’ye üye 28 ülkeye gitme şansınız bulunmaktadır.

2- Söz konusu 28 ülkenin herhangi birinde ilgi alanınıza uygun gönüllü hizmet yapabileceğiniz sizi kabul edecek akredite olmuş bir organizasyon,dernek bulmanız gerekmektedir.

3- Bulmuş olduğunuz organizasyon veya derneğin sizi kabul etmelerini sağlayabilmek için Motivasyon Mektubu hazırlamanız gerekmektedir.

4- Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında Avrupa’da gidecek yer bulduktan sonra, Motivasyon Mektubunuzu ve diğer gerekli evrakları bulduğunuz yere bireysel gönderemezsiniz. Bunun için kendinize Ulusal Ajans tarafından akredite edilmiş bir gönderen kuruluş bulmanız gerekmektedir.

– Avrupa’da Avrupa Gönüllü Hizmeti yapacağınız organizasyon, dernek, stk vb. yer bulma, 
– Bulunan yere kabul edilebilmeniz için hazırlanacak Motivasyon Mektubu, CV hazırlama süreci,
– Türkiye’den gönderen kuruluş bulma,

StudyinAksaray’ın deneyimli ekibi size bu konuda yardımcı olabilir.


Avrupa Gönüllü Hizmeti bana ne kazandıracak?

Öncelikle farklı bir kültürü ve dillerini öğrenme fırsatınız olacak. Yabancı bir ortamda ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzakta uzunca bir süre (12 ay’a kadar) bulunmak sizin için ciddi bir tecrübe olacaktır. Farklı bir kültürü tanırken aynı zamanda kendi kültümüzü tanıtma şansınız da olacak. Ayrıca gönüllü hizmet sonrasında yaygın eğitim sürecinizi belgeleyen Youthpass sertifikası alacaksınız.

Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında kaç saat çalışacağım ?
AGH esnasında haftada en fazla 35 saat çalışmanız gerekli. Haftada 4-5 saatlik dil eğitimi de bu sürenin içerisindedir. Bunun dışında kalan zamanlarınız size aittir. AGH esnasında haftada 2 gün boş gününüz olacak. Ayrıca her ay için artı 2 gün daha tatil hakkınız olacak.

Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında nerede konaklayacağım?

AGH esnasında standart bir konaklama şekli yoktur. Bir ailenin yanında kalabileceğiniz gibi, yurtta ya da o kuruluştaki diğer gönüllülerle bir evde de kalabilirsiniz. Konaklama şekli ev sahibi kuruluşlara göre değişmektedir.

Daha detaylı bilgi için;  StudyinAksaray Online Destek Hattı yoluyla veya studyinaksaray@gmail.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Her şey Gönlünüzce olsun.

error: İçerik korumalıdır!!