Arama:

Erasmus Öğrenci Öğrenim Hareketliliği

Erasmus Öğrenci Öğrenim Hareketliliği ile Türkiye’de üniversitede öğrenim gören ön lisans, lisans, doktora öğrencileri  1 akademik yıl içinde 1 veya 2 dönemliğine (3-12 ay arasında) öğrenim görmekte olduğu üniversitenin anlaşma imzaladığı Avrupa üniversitelerinde  değişim öğrencisi olma ve program dahilinde yurtdışında kaldıkları süre için mali destek (karşılıksız burs) alma şansına sahip olurlar. Verilen mali destek geri istenmeyecek olup, öğrencilerin bütün masraflarını karşılamak amaçlanmamakta, yalnızca hareketlilikten kaynaklanan ek masraflara yardımcı olmak istenmektedir.

Erasmus Öğrenim Hareketliliği kurumlararası anlaşmalar kapsamında yapılabilmektedir. Kurumlar, var olan anlaşmaları çerçevesinde gidecek Erasmus öğrencilerini belirlemek üzere öğrencilerine başvuru ilanında bulunurlar. Hareketlilik faaliyeti yalnızca birbirleriyle anlaşması olan Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi kurumlar arasında yapılabilmektedir. Öğrenim Hareketliliğinden faydalanabilmek için öğrencilerin kendi kurumlarının Erasmus Koordinatörlüklerine başvurmaları ve seçim sürecine dahil olmaları gerekir. Her kurum kendi başvuru ve seçim tarihlerini kendisi belirlemektedir.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi, hareketlilik dönemi başlamadan önce seçilecek Erasmus öğrencileri için yıllık ulusal öncelikleri ve seçilebilmeleri için gerekli olan kriterleri belirler. Yükseköğretim kurumları Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından belirlenen seçim kriterlerine göre öğrencilerini seçerler.

Akademik durum, ders kaydı ve akademik ücretler

Öğrencinin Türkiye’deki yükseköğretim kurumunda alması gereken derslere karşılık, gideceği kurumda eşdeğer gelen dersler belirlenir ve alınan derslerin tanınırlığı öğrenci, öğrencinin kendi kurumu ve gideceği kurum arasında değişim dönemi öncesinde imzalanan Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement) ile kayıt ve güvence altına alınır.

Ders seçimi yapılırken 1 dönem için 30, 1 yıl için 60 AKTS kredisi hedeflenmelidir. Öğrencinin, aldığı derslerin kredisinin 2/3’ü oranında kredi toplaması başarı hedefi olarak gözetilir. Başarılı sayılan öğrenciler, Türkiye’ye döndüklerinde eğitimlerinin yurt dışında geçirdikleri dönem(ler)ini Türkiye’de geçirmiş gibi sayılacaktır. Başarısız sayılan öğrenciler, eğitimlerine Erasmus öğrencisi olmadan evvel kaldıkları yerden devam edeceklerdir, ancak başarılı oldukları derslerin kredi toplamı karşılığı kadar derslerden muaf olurlar.

Erasmus öğrencileri Türkiye’de öğrencisi oldukları üniversiteye kayıtlarını yaptırırlar, yurt dışında geçirecekleri süre için öğrencilerin kayıt dondurması söz konusu değildir. Kayıt ve harç ücretleri öğrencilerin kayıtlı oldukları kendi kurumlarına yatırılır, gidilecek kuruma herhangi bir kayıt veya harç ücreti ödenmez. Ancak gidilecek kurum, kendi öğrencilerinden talep ettiği kayıt ve harç ücreti harici küçük meblağlı ödemeleri Erasmus öğrencilerinden de talep edebilir. Bu çeşit ödemelere örnek spor tesisleri abonelik ücreti, ulaşım ücreti olabilir.

Erasmus’ un birden faydası vardır. Tabi bu fayda kişiden kişiye değişebilir. Ama biz burada daha genel faydalarından bahsetmeye çalışacağız.

  • Erasmus her şeyden önce sizlere farklı bir eğitim öğretim sistemi ve bu sisteme entegre edilmiş kurumları tanıtacaktır.
  • Yabancı diliniz mükemmelleşmese de mükemmele yakın olacaktır. Ayrıca yabancı dilde eğitim almak size birçok şeyi başarabileceğinizi kanıtlayacaktır. Özgüveniniz tavan yapacaktır.
  • Gittiğiniz ülkenin ekonomisini, iş hayatını öğreneceksiniz. Bu da sizin küresel anlamda çalışabileceğiniz şirketleri tanımanız için fırsat yaratıyor.
  • Farkındalığınız artacak, kişilerle ve kurumlarla iletişim yeteneğiniz ve sorunları çözme beceriniz artacaktır.
  • Farklı kültürlerle tanışıp, iletişime geçme yeteneğiniz artacaktır.
  • Erasmus ile gittiğiniz ülkedeki okulun derslerini, esas okulunuzda saydırabileceksiniz.
  • Erasmus’a gitmek çok da kolay bir iş değil. Gereken belgeleri hazırlamak, süreci tek başınıza tamamladığınız için size bürokrasiyi öğretecektir. Bu da size ayakta kalacak bilgi, beceri ve tecrübeyi kazandıracaktır.
  • Yalnız başınıza seyahat etme becerinizi artıracaktır. Yeni arkadaşlar bulma şansınızı artıracaktır.

Ayrıca bu faydaların yanı sıra;

 Mezuniyet Sonrasındaki Yaşama Hazırlık: Ön lisans ve lisans programlarında okuduktan sonra, yüksek lisans yapabilmek veya doktora yapabilmek için en azından bir yabancı dili bilmeniz ve hakim olmanız gerekir. Erasmus yabancı dilinizi geliştirmenize imkan sağlayarak farklı kültürlerle iletişime geçmenizi kolaylaştırır.

 İş Yaşamına ve Ekonomiye Hazırlık: Farklı kültürlerden insanlarla tanışmak, konuşmak ve onların ekonomik yapılarını öğrenmek, olaylara daha geniş bir açıdan bakmanızı kolaylaştırır. Ayrıca yabancı dil becerisi işinde yükselmene ve çok daha yüksek ve farklı pozisyonlar kazanmana yardım edecektir.

Bağlantılar Sağlamak: Erasmus ile yurtdışı eğitim dönemi yeni bağlantılar, yeni iş imkanları ve farklı kültürlerin aynı işlere bakış açısını öğrenmeni sağlayacağından aynı iş pozisyonuna birkaç farklı açıdan bakman kolaylaşacaktır. Bu da aynı işi isteyenler arasında 1 – 0 öne geçmeni sağlayacaktır.

Kendini, Yeteneklerini ve Sınırlarını Tanımak: Eğitiminin bir bölümün yurt dışında tamamlaman ve ailenden bu süre içerisinde ayrı kalman sana çok daha farklı deneyimler yaşatacaktır. Öncelikle kendi ayaklarının üzerinde durmayı öğreneceğin için, kendini daha iyi tanıman ve yeteneklerini keşfetmen ve bilmediğini yeni yeteneklerini olduğunu öğrenmen demektir.

error: İçerik korumalıdır!!