Riski devretmeyi bırak
0 (0)

Ucunda kaybetme ihtimali olan bir şeye giriştiğinizi düşünün. Burada denememeyi mi seçersiniz yoksa kaybetme riskini göze mi alırdınız? Olaya bir kişi daha ekleyelim bu kişi girişmek istediğiniz alanda sizin riskinizi alabilecek biri bu durumda riski siz mi alırdınız yoksa riski devreder misiniz?

Birçok kişinin riski devredeceğini düşünüyorum. Riski devredek büyük bir yükten kurtulduğunuzu sandınız ne yazık ki yanılıyorsunuz sadece gelişmekten kaçtınız, daha iyi bir size ulaşmaktan vazgeçtiniz.

Örneğin yukardaki durumun sınıfta sunum yapmak olduğunu varsayalım. Bu durumda en az soru gelecek konuyu siz almaya çalışırsınız ya da imkanınız varsa hiç sunum yapmamayı tercih edersiniz. Bu tercihiniz sonucunda ileride – örneğin iş hayatında – yapacağınız sunumlarda daha fazla zorlanmanız muhtemeldir. Çünkü geçmişte sunum anlamında bir kez daha pratik yaparak gelişebilecekken bu durumdan vazgeçtiniz. Bu gibi durumlarda deneyip denememek arasında kararsız kaldığınızda Michael Jordan’ın “yenilgiyi kabul ederim ama denememeyi asla” sözünü hatırlayabilirsiniz.

Riskleri kafanızda büyütmeyi bir kenara bırakın sonunda başarılı ya da başarısız olabilirsiniz ama her durumda deneyim kazanacaksınız. Başarısızlığı bir düşünce biçimi olarak görüp sonuç olarak görmezseniz hiçbir zaman yenilmiş olmayacaksınız sadece o konuya olan deneyiminiz daha da artacaktır.

Burada bahsetmek istediğim şey her riske gözü kapalı atlamanız değil. Örneğin sokakta biri, bir sağlık durumundan muzdarip olduğu zaman etrafınızda doktorun olup olmadığına bakmanız gerekli burada insan hayatı varken deneyimden, gelişimden bahsedilemez.

Şimdi sizden istediğim geçmişe dönüp kaçındığınız risklerin birçoğunun aslında ne kadar ufak tefek şeyler olduğunu farketmeniz ve bundan sonra bu gibi durumlarda riskin boyutunu objektif bir şekilde belirleyip eğer risk alınacak boyuttaysa risk almanız. İnsan olduğumuzu ve bilinçli varlıklar olduğumuzu unutmayın değiştirmek istediğiniz bir şey varsa bunu değiştirebilirsiniz en azında bir adım atabilirsiniz. Özendiğiniz kişiler aslında sizden pek de farklı değil belki de tek farkları risk alıp ilk adımı atmış olmaları.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]