Şaka Gibi Bir Yıl Oldu
0 (0)

Çin’in Vuhan Kentinde Ocak 2020’de başlayan yeni Korona Virüs ortaya çıkan ve daha sonra tüm Dünya’yı etkisi altına alan Korona virüs salgını yüzbinlerce insan virüse yakalanarak ve insan hayatının ölümüne sebep oldu. Dünya olarak ve Ülke olarak çok sancılı bir dönem yaşadık ve hala da yaşıyoruz ne yazık ki… 13 Mart tarihi itibariyle , Türkiye içinde bulundu.  2020’den 2021’e yeni yıla girince dönüp arkama bakınca uzak kavramını tüm iliklerime kadar hissettiğimiz yalnızlık dolu bir yıl , buruk , acı , sancılı, hayal kırıklığı , hüzünlü , öfkeli, isyanlı ve  kayıplar dolu bir yıl oldu. Ne çok kötü anılar biriktirmişiz . Toplum olarak çok ağır şeyler yaşıyoruz.

Eskisi gibi olacak mıyız.

Sosyal yaşantılarımız ilişkilerimiz bizi ayakta tutan samimiyetimizin ifade şekli olan sevdiklerimize, ailelerimiz, dostlarımıza , sarılabileceğimiz günler olur. Yaşadığımız bu süreçte; Sosyal hayatın ne kadar önemli olduğunu , özgürlüğün ne kadar kıymetli olduğunu , tokalaşma , sarılarak ne kadar kıymetli ve güçlü olduğunu , aile bağların , aile ziyaretlerin , aile muhabbetlerin sıcaklığın ne kadar  kıymetli en değerli hazine olduğunu bize öğretti.

Depremin olmadığı , can kayıplarımızın olmadığı , Annesini , Babasını kardeşini , çocuğunu, eşini , sevdiklerini kaybetmeyen , çocuklarının ölmediği ve tıpkı Ayda gibi Elif gibi mucizeler , umutlar olur.

kadınlarımız ; Ne çok kadınlarımız şiddetler yaşadı ve öldürüldü .  Hayır dediği için , boşanmadığı  istediği için…. Kadın olduğu için hayatlarını bu uğurda yaşamlarını yitirilen kadınlar Melek, Pınar, Fatma, Özlem ve sayamadığım binlerce kadın Kadın bir erkek canını sıktı diye ya da istediğini yapmadı diye dövülmeyi ve en önemlisi de öldürülmeyi asla hak etmiyor. Kadınlar eşi tarafından , sevgilisi, babası, evlatları tarafından öldürülüyor. Dilerim kadınlarımızın daha çok değere verdiği, önem verdiği zamanlar olur.

Covid 19 vakası açıklandığı ilk günden bu yana Dünya’nın Ülkemizin  kahramanları ‘Sağlık Çalışanları ‘hayatlarının en büyük tehlikede olduğu dönem , yaşamlarının büyük  bir fedakarlıkla ,  büyük bir emekle görevlerini yapmasını ailelerini göremeyen , çocuğunu , eşini, annesini , babasını, sevdiklerini göremeyen  yoğun bir mesai saatlerine kalan , yıpranan, yorulan ama  büyük bir özveriyle görevini yapan Dünya’nın ve Ülkemizin kahramanları

 

Geleneksel eğitime ara verilerek yerine online eğitim modeline dönüşen bir eğitim sistemi oldu.  Yüksekova’da bulunan Şişemizin köyündeki öğrenciler, İnternete erişemedikleri için filen eğitime ara verilmiş duruma gelen öğrenciler …   Öğrencilerin okul koridorlarında olmadığı , sıralarında  olmadığı ,  kitaplara dokunamadığı, yüz yüze eğitim olmadığı, kampüste geçen muhabbetlerin olmadığı ve daha sayamadığım bu sürü şeyler dilerim en yakın zamanda buluşmak dileğiyle

Çocuklarımızın oynadığı özgürce parklarda gezdiği ve yaşlılarımızın parklarda dinlendiği yürüyüşler yaptığı günleri görürüz.

Dillerim tüm insanlığa ve ülkemize sağlık dolu ,maskesiz yaşadığımız , acılarımızın geride kaldığı daha fazla umut, sevinçler ,  sevdiklerimizle birlikte oldukları günleri görme dileğiyle…

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]