Sakinliğin sükuneti “minimalizm”
0 (0)

Birçoğumuzun son zamanlarda çokça duyduğu bir terim “minimalizm”. Peki nedir bu minimalizm? Ya da ne değildir gelin birlikte inceleyelim. Öncelikle söylemeliyim ki bu yazımda minimalizmi en ince detaylarına kadar anlatmayacağım, zaten bunu tek bir yazıda anlatmam pek mümkün değil. Yapmak istediğim minimalizmin kısaca ne olduğunu açıklayıp sizleri bu konuyu araştırmaya teşvik etmek.

İlk olarak minimalist olmak için 100’den az şeyle yaşamalısınız, bir araba, ev veya televizyon sahibi olamazsınız, bir kariyere sahip olamazsınız gibi safsataları bir kenara bırakalım. Bunlar minimalist yaşamın sonuçlarından biri olabilir ama başlangıcı değil. Minmalizmin içerisinde bu tür şeylerin olduğunu iddia eden insanlar genelde minimalist değildirler.

Tek bir cümleyle özetlemek gerekirse: Minimalizm, önemli olana odaklanarak hayatın fazlalığından kurtulmak için bir araçtır. Yani minimalizm, tüketici kültürünün tuzaklarına karşı özgürlüğü bulmanıza yardımcı olabilecek bir araçtır.

Bu anlam, maddi mülkiyete sahip olmanın tamamıyla yanlış olduğu anlamına gelmez. Bugünün genel sorunu eşyalara verdiğimiz anlamlardır. Gösteriş yapmak için eşyalara harcadığımız parayı sağlığımızdan, ilişkilerimizden, tutkularımızdan, kişisel gelişimimizden önde tutuyorsak burada bir hata var demektir. Minimalizm paranızı daha bilinçli harcamanız konusunda size yardımcı olabilir.

Minimalizmi benimseyen birçok kişi, minimalizmin onlara maddiyat harici; zamanı geri kazanma, anı yaşama, tutkularının peşinden gitme, gerçek özgürlüğü tatma, daha fazla üretme ve daha az tüketme, vücut sağlığına odaklanma, hayat amacını keşfetme gibi birçok alanda yardımcı olduğunu söylemektedir.

Hayatlarına minimalizmi katan kişilerin ortak noktası, mutluluğu bulmayı başarmış olmalarıdır. Bizim de aradığımız şey zaten bu değil mi? Hepimiz mutlu olmak istiyoruz. O halde minimalistler gibi mutluluğu nesnelerde değil de hayatın kendisinde arayarak; neyin gerekli neyin gereksiz olduğunu bulabiliriz. Bunu denemekten zarar gelmez.

Minimalizm hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz birçok yerli ve yabancı blogger var. Bu sayfaları incelemenizi öneririm.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]