Sanatın Büyük Ustası Albrecht Dürer
0 (0)

Batı sanatı tarihinin en önemli isimlerinden Albrecht Dürer, Macaristan kökenlidir. Okuma yazma öğrenmesi için okula gitmiş fakat okuma yazma öğrendikten sonra okuldan alınmıştır. Bu arada Dürer kendi kendine resim ve desen çalışmaları yapıyordu. Hevesi günden güne artmış ve ressam olmak istediğini babasına açıklamıştı. Dürer, Michael Wolgemut’un atölyesinde çırak olarak çalışmaya başlamıştır. Michael bildiği tüm teknikleri Dürer’e göstermiştir. Dürer ’in yaptığı otoportrelerde saçlarını adeta kimliğinin bir parçası gibi betimlediği ileri süren sanat tarihçileri, ressamın saça duyduğu özel ilginin yaptığı her resme yansıdığını ifade ediyorlar.

Sanatın, bilim özellikle de matematik temeline gelişmesi gerektiğini düşünüyordu. Öklid’in, Vitruvius’un ve Albert’in metinlerini okuyor ve bilgi almak için konuştuğu başka ressamların anlattıklarıyla yetinmiyor, kendi araştırmalarını yapıyor ve tekniğini sürekli geliştiriyordu. Alternatif araştırmalar yapıyor daha sonra özgün yaklaşımını görsellerle açıklayan çizimler ve ahşap baskılar yapıyordu. Yaptığı suluboya çalışmaları daha çok anatomi ve doğa araştırmalarının ürünüydü.

1505 yılında daha fazla Nürnberg’de durmanın kendisi için iyi olmayacağını hissederek İtalya’ya gitti. Orada tempera tekniğine geri döndü ve tuval resimleri yapmaya başladı. Dürer kırk sekiz yaşındayken gözleri bozulmuştu. Kendisi Martin Luther hayranıydı. Rahatsız olmasına rağmen okumayı çizmeyi ihmal etmiyordu. Ayrıca Martin Luther’in portresini yapmak istemiş. Kendisi tam anlamıyla gerçek bir koleksiyon oluşturmuştur. Ünlü sanatçı elli altı yaşındayken geçirdiği hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Ölüm haberi sevenlerini oldukça üzmüştü.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]